Erişilebilirlik

İngiltere Göçmen Çocuklara Kapılarını Açtı


İngiltere Fransa'nın Calais kentindeki mülteci kampından yaklaşık 70 çocuk ve genci ülkesine kabul etti.

İngiltere'ye giriş yapan çocuklar arasında bu ülkede ailesi ya da akrabası olmayanlar da bulunuyor.

Fransa "Orman" olarak bilinen ve yaygın olarak şiddet olaylarının yaşandığı mülteci kampını önümüzdeki hafta başında bütünüyle kapatarak yıkmaya başlayacak.

Fransa'nın İngiltere'ye deniz yoluyla geçiş kentlerinden biri olan Calais'deki kampta kalan göçmenlerin sayısı 10 bin civarındaydı.

Fransız yetkilileri kampta broşürler dağıtarak göçmenlerin Fransa'nın farklı kentlerine gönderilmeleri için otobüslere binmelerini teşvik ediyor.

İngiltere'ye mülteci başvurusunda bulunmak isteyen ve kıyı kentinden ayrılmak istemeyen göçmenler ise dün Fransız polisiyle çatıştı.

Ağırlık olarak Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden kaçarak gelen göçmenlerin yaşadığı Calais kampı artan şiddet olayları ve kötü koşullar nedeniyle çocuklar için bir süredir tehlike arz ediyordu.

İngiltere Avrupa'ya ulaşmış ailesi olmayan göçmen çocukların ülkeye kabul edilmesi için Göçmen Yasası'ndaki değişiklik önergesini Nisan ayında kabul etmişti.

Lordlar Kamarası'nda 172'ye karşı 279 oyla kabul edilen yasa değişikliğine Lord Alfred Dubs öncülük etmişti.

Bunun üzerine İngiltere hükümeti kötü koşullar altında yaşayan göçmen çocukların ülkeye alınması için çalışmalar başlattı.

Bu hafta başında 13-17 yaşlarındaki küçük bir grup göçmen çocuk ülkeye giriş yapmıştı. Dün de çoğu kız çocuğu olmak üzere yaklaşık 70 çocuk İngiltere'ye kabul edildi.İngiltere'ye çocuk göçmenlerin kabulüne devam edilmesi planlanıyor.

Göçmenlere diş kontrolü tartışması

Ancak göçmenlerin gelişi ülke içinde sert tartışmalara neden oluyor.

Muhafazakar Parti milletvekili David Davis ülkeye giren kimi göçmenlerin "yetişkin" gibi durduğunu ve yeni gelenlerin yaşlarının belirlenmesi için diş kontrolü yapılması gerektiğini söyledi.

Davis basına açıklamasında kimi göçmenlerin 'gözlerinin çevresinde halkalar olduğunu ve kendisinden daha yaşlı durduklarını' ifade etti.

Davis "Eğer yoldan geçen kamyonlara atlayabiliyorlarsa yaşları konusunda da yalan söyleyebilirler" diye konuştu.

Calais kampından kaçmak isteyen bazı göçmenler İngiltere'ye giden yük kamyonlarının üstüne atlıyordu. Fransa ile İngiltere arasında Calais mülteci kampı nedeniyle bir süredir anlaşmazlık yaşanıyordu.

Davis'in diş kontrolü üzerinden yaş belirleme önerisi hükümet tarafından reddedildi. Dişçi dernekleri bu tür kontrollerin "yanıltıcı, uygunsuz ve ahlaki olmadığını" savunuyor.

Ülkeye varan göçmenler İçişleri Bakanlığı’nın Londra'nın güneyindeki bir binasında misafir ediliyor ve medyadan uzak tutuluyor.

Göçmen çocukların daha sonra Devon bölgesinde bir yurda götürülmesi planlanıyor.

Yardım kuruluşları Calais kampında başlayacak yıkımlar nedeniyle çocukların suç örgütleri tarafından kaçırılabileceği endişesiyle İngiltere hükümetine çabalarını hızlandırması çağrısında bulunuyorlar.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG