Erişilebilirlik

İngiltere'den Refakatçisiz Çocuk Mültecilere Onay


İngiltere'den Refakatçisiz Çocuk Mültecilere Onay
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

İngiltere’de siyasetin her kanadından gelen eleştiriler sonrası hükümet, Suriye’den yanlarında refakatçi olmadan gelen binlerce Suriyeli çocuk mültecinin ülkeye kabul edilmesine karar verdi. Karar, İkinci Dünya Savaşı öncesinde 1930’larda Almanya’daki ayrımcılık nedeniyle İngiltere’ye kaçan bir grup Yahudi mültecinin başlattığı kampanyadan sonra alındı

İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasından hemen öncesindeki aylarda Naziler’in Yahudiler’e uyguladığı ayrımcılık şiddetlenmişti.

Yahudi aileler evlerini terk ederken, İngiltere yanlarında refakatçi olmayan yaklaşık 10 bin Yahudi çocuğu ülkeye kabul etmiş ve bu operasyon “Kinder transport” olarak adlandırılmıştı.

Eric Reich bu çocuklardan biriydi. Ailesi onu ve iki abisini bilinmeyen bir ülkeye güvenlikleri için gönderdiğinde 4 yaşındaymış. Reich ailesini bir daha görmemiş. Kayıtlar babasının Auschwitz toplama kampına gönderildiğini gösteriyor. Annesine ne olduğu ise bilinmiyor.

Reich, Londra yakınlarında bir Alman mülteci ailenin yanına yerleştirilmiş. Reich, “Bana bir hayat verildi. Yahudi olmayan bu çift beni eve aldı. Eğitim almamı sağladılar, bana baktılar ve bir nevi beni kurtardılar. Çünkü 4,5 yaşında sizi seven kimse olmazsa başınız belada demektir” diyerek minnettarlığını dile getiriyor ve bugün kendisi bugünlerde İngiltere’nin, yanlarından yetişkin olmayan binlerce mülteci çocuğu kabul etmesi için yapılan bir kampanyayı yönetiyor.

AB yetkilileri son yıllarda 10 bin kimsesiz mülteci çocuğun kaybolduğunu belirtiyor.

İngiliz hükümeti önce daha fazla mülteci çocuk kabul etmeyi reddetmiş, neden olarak da bunun çok daha fazla çocuğu Avrupa’ya tehlikeli yollardan gelmeye itebileceğini göstermişti. Ancak geçtiğimiz hafta içinde bu politikanın değişeceğinin işaretleri geldi. Ama henüz rakamlar belli değil.

Erich Reich, bu çocuklara bakmanın yalnızca İngiltere’nin sorumluluğu olmadığını söylüyor ve dünyanın hayatta kalmaya çalışan insanlara kucak açması gerektiğini belirtiyor.

“Kindertransport” 1939’da Reich’a yeni bir yaşam hakkı tanımış.

77 yıl sonra Reich, İngiltere’nin ve dünyanın, yine aynı duyarlılığı göstererek savaştan kaçan bu en korumasız gruba yardım etmesi gerektiğini söylüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG