Erişilebilirlik

‘İngiltere ABD’yle İstihbarat Paylaşımını Durdurdu’


BBC ve France 24 kanalı, İngiltere’nin 22 kişinin öldüğü Manchester saldırısı hakkında basına sızan haberler nedeniyle ABD ile istihbarat paylaşımını geçici olarak durdurduğunu bildirdi.

Haberlere göre Manchester saldırganı Salman Abedi'nin kimliğinin saatler sonra ABD’li yetkililer tarafından basına sızdırılması İngiltere hükümeti ve polisi tarafından öfkeyle karşılandı.

İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd, Abedi'nin kimliğinin İngiltere'nin isteği dışında sızdırılmış olmasından rahatsız oldukları açıklamasını yapmış ve Washington'a bunu tekrarlamaması çağrısında bulunmuştu.

Ancak bu açıklamadan sonra olay yerindeki bomba parçaları ve sırt çantasını gösteren fotoğraflar New York Times gazetesinde yer aldı.

Bunun üzerine İngiltere güvenlik birimleri soruşturmayla ilgili bilgileri ABD'li meslektaşlarıyla paylaşmama kararı aldı.

Başbakan Theresa May ise konuyu ABD Başkanı Trump ile Brüksel'deki NATO zirvesinde gündeme getireceğini söyledi.

‘İngiltere ABD’yle İstihbarat Paylaşımını Durdurdu’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:23 0:00

May, Trump'a "Emniyet birimleri tarafından paylaşılan istihbaratın güvenli kalması gerektiği" mesajını vereceğini belirtti.

Manchester polis teşkilatı iki ülke arasındaki iki yönlü istihbarat paylaşımının kısa zamanda yeniden başlayacağını söyledi.

Manchester Emniyet Müdürü Ian Hopkins basına sızan bilgilerin yakınlarını kaybeden ailelerde büyük üzüntüye neden olduğunu da belirtti.

Soruşturmayı yürüten ekip elde ettiği bilgileri Ulusal Terörle Mücadele Birimi'e gönderiyor ve bu birim daha sonra 'Beş Göz' olarak bilinen ve ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda'dan oluşan istihbarat havuzuyla bilgileri paylaşıyor.

Soruşturmada 8 gözaltı

22 kişinin öldüğü ve 116 kişinin yaralandığı Manchester saldırısı soruşturmasında ise İngiltere'de 8 erkek ve bir kadın gözaltına alındı.

Kadın daha sonra serbest bırakıldı.

Libya'da ise Abedi'nin 20 yaşındaki erkek kardeşi Haşim ve babası Ramazan Trablus'ta gözaltına alındı.

Manchester Emniyet Müdür Hopkins "Soruşturduğumuzun bir örgüt olduğu artık açık" şeklinde konuştu.

Polis, Manchester'de pek çok adrese baskın düzenledi.

Öte yandan Alman basını Abedi'nin saldırıdan önce Almanya'dan Manchester'a uçtuğunu da yazıyor.

Saldırıdan dört gün öne Düsseldorf kentinde bulunan Abedi'nin Almanya'da kimlerle temas ettiği de soruşturmanın bir parçası oldu.

Abedi'nin Libya'daki radikal gruplarla bağlantıları da araştırılıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG