Erişilebilirlik

İmamoğlu'ndan FETÖ/PKK Benzetmesine Yanıt


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Corona virüsü salgını nedeniyle CHP’li belediyelerin valilikler harici düzenlediği yardım kampanyası ve ekmek dağıtımı benzeri faaliyetleriyle ilgili FETÖ ve PKK terör örgütlerinin de bu tür teşebbüslerde bulunduklarını söylemesine yanıt verdi.

İmamoğlu, “Dünyanın hiçbir ülkesinde millete ekmek dağıtan, gıda kolisi götüren, kısacası anayasal görevi gereği hizmet eden belediyelere ‘terör örgütü’, başkanlarına da doğal olarak ‘terör örgütü lideri’ muamelesi yapılmaz” dedi.

İmamoğlu, belediyelerin amaçlarının hizmet etmek olduğunu belirtti ve “Vatandaşa hizmetten öte hiç bir önceliğimiz yok. Şimdi düşünsenize, tüm dünyada ve ülkemizde bir salgın var. O salgının meydana çıkardığı başka zorluklar var. Başta ekonomik zorluklar. Ve tüm bu zorluklar ortadayken, bir belediye başkanı hiç bir şey yapmayacak. Bir belediye başkanı hiç bir işe karıştırılmayacak. İstenen bu. Bu mümkün mü Allah aşkına? Bu makamlara oturmaya mı geldik, hizmet etmeye mi? Millet bizleri ihtiyacı varken yanında görmeyecek de ne zaman görecek? ‘Devlet yapıyor’ diyorlar, belediye de bir devlet kurumu değil mi? Biz her gün, devletimizi idare edenlerle beraber çalışalım diye dil döküyoruz. Bizi itseler de, toplumun faydası adına yaklaşmaya devam ediyoruz. Ama karşımıza çıkarılan yanıt şu oluyor: ‘Bu tür teşebbüsler özellikle FETÖ-PKK gibi terör örgütleri tarafından denenmiştir” diye konuştu.

"Cevap verme hakkımı saklı tutuyorum"

İmamoğlu bu süreçte Cumhurbaşkanı’nın yorumlarına özellikle yanıt vermekten kaçındıklarını dile getirdi. İmamoğlu, “Tarafımıza yöneltilen bu ağır sözlere anlık yanıt vermeme sebebimiz, milletimiz zorluk içindeyken ağız dalaşına girmenin, milletin ihtiyacına hiç bir fayda getirmeyeceğini bildiğimizdendir. Yoksa meydan boş değil. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ve diğer belediyelerimizin millete yardım faaliyetlerine ‘terör örgütü ‘ benzetmesi yapan, kim olursa olsun, yanıtını alır. Ama şimdi ne vakti ne sırası. Bu hakkımı şahsen saklı tutuyorum. Ama susuyoruz. Aziz milletimizin hem hatrı hem hayrı için” dedi.

İçişleri Bakanlığı, CHP’li belediyelerin başlattığı bağış toplama kampanyalarına ait banka hesaplarını dondurmuştu. Benzer şekilde bazı belediyelerin aşevlerinin banka hesaplarına da engelleme getirilmişti. Son olarak belediyelerin ekmek ve yardım dağıtmasına yönelik bizzat Cumhurbaşkanı tarafından eleştiriler getirilmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG