Erişilebilirlik

İklim Değerlendirme Dairesi: 'İklim Değişikliğine İnsan Katkısı Büyük'


İklim değişikliğiyle ilgili ABD’nin yayınladığı rapor, küresel ısınmaya insanların katkısının büyük olduğunu ve bundan başka ikna edici bir açıklamanın olmadığını söylüyor.

Ulusal İklim Değerlendirme Dairesi, yasalara göre her dört yılda bir iklimle ilgili rapor yayınlamak zorunda. Cuma günü yayınladıkları raporda da, iklim değişikliğinin neredeyse tamamen insan eliyle meydana geldiği belirtildi.

Raporda, deniz seviyelerinin 2100 yılına kadar yaklaşık 2,5 metre yükselebileceği uyarısı yapılıyor. Amerika’da iklim yüzünden meydana gelen olayların da sıralandığı raporda, 1900 yılından bu yana küresel hava sıcaklıklarının 1 Celsius derece arttığı da belirtiliyor.

Amerika’nın şu anda artan hava sıcaklıkları, yağmur oranları ve orman yangınları sayısıyla, iklim değişiminin etkilerini yaşadığı raporda ifade ediliyor. 25’ten fazla sahil kentinin de sel baskını felaketiyle boğuşmuş olduğu da raporda yazılı.

Rapor, tarihte meteorolojik değişikliklerin kıyaslanabileceği örnek bir durumun olmadığını da belirtmiş.

Ulusal İklim Değerlendirme Dairesi raporunda, iklim değişikliğinin artış oranının, önümüzdeki yıllarda atmosfere salınacak sera gazlarıyla orantılı olduğu da söylendi.

Rapor, şu anki Amerikan yönetimi ve Çevreyi Koruma Dairesi’nin iklim değişikliğiyle ilgili tutumuna ters bir içeriğe sahip.

Başkan Donald Trump, Enerji Bakanı Rick Perry ve Çevreyi Koruma Dairesi Başkanı Scott Pruitt, iklim değişikliğinin insan eliyle meydana geldiği tezini savunmuyor. Başkan Trump geçtiğimiz aylarda, Amerika’yı Paris İklim Anlaşması’ndan çekmişti. Anlaşmaya göre Amerika’nın sera gazı salımlarını 2025 yılına kadar, 2005 yılı seviyesine çekmesi yani en az yüzde 26 azaltması gerekiyordu.

Washington Post’a konuşan raporun araştırmacılarından Rutgers Üniversitesi profesörü Robert Kopp, raporun ‘şu anda dünyadaki en kapsamlı iklim bilimi raporu’ olduğunu belirtti.

Raporun yayınlanmasında sonra Beyaz Saray Baş Sözcü Yardımcısı Raj Shah, raporda yazan ‘dünyanın ikliminin, gaz salımlarına karşı hassasiyetinde değişkenlik var’ cümlesine atıfta bulundu ve iklimin değiştiğini ve her zaman değişeceğini belirtti.

XS
SM
MD
LG