Erişilebilirlik

Helikopter de Irak Sınırında Tatbikatta


Helikopter de Irak Sınırında Tatbikatta
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

Irak Kürt yönetiminin referandum kararından geri adım atmaması üzerine Türkiye-Irak sınırında başlatılan tatbikata ilk kez helikopter de katıldı. Helikopter tatbikat alanını incelemeye gelen komutanlara gösteri yaptı.

Türkiye-Irak sınırına yaklaşık 500 metre mesafede hafta başında başlatılan tatbikat genişleyerek sürüyor. Irak’a giden karayolunun yanındaki arazide yapılan tatbikata ilk günlerde 100 kadar askeri araç katıldı. Ancak zaman geçtikçe tatbikata katılan tankların sayısı artırıldı. Tanklarla birlikte uçaksavarlar da tatbikat alanına getirildi.

Tatbikat bölgesi Pazar günü Şırnak’ta bulunan üst düzey komutanlar tarafından denetlendi. Alana gelen komutanlar askeri araçların manevralarını izledi.

Tatbikata Pazar günü ilk kez helikopter de katıldı. Silopi’den kalkan Skorsky tipi bir helikopter gün içinde yapılan manevralara havadan eşlik etti. Bir süre Irak sınırı üzerinden uçan helikopter, tatbikat alanı üzerinde değişik manevralar yaptı. Bir saate yakın manevra ve gösteri yapan helikopter karada manevra yapan tanklara da eşlik etti. Helikopter uçuş yaparken, karadan havaya füze bataryası da onu takip etti.

Tatbikatın 7'nci gününde 20’yi aşkın tank manevra eğitimi ve ileri hücum hareketleri yaptı. Mermilerin kullanılmadığı tatbikatta tanklar ve zırhlı personel taşıyıcılar engebeli arazi şartlarında nasıl hareket edeceklerini gösteriler. Tanklar kendi etraflarında dönerek çıkardıkları toz ile kamufle olma tatbikatı da yaptı.

Tatbikat sürerken, bir grup asker alanın dışındaki basın mensuplarını, atış yapılacağı gerekçesiyle uzaklaştırdı. Ancak herhangi bir atış yapılmadı.

Bu arada tatbikatla birlikte gözlerin çevrili olduğu Habur Sınır Kapısı’nda geçişler sürüyor. Sınır kapısında herhangi bir aksama yaşanmadı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG