Erişilebilirlik

HDP’li Milletvekillerine Cenaze ve Taziye Soruşturması


Şırnak’ta düzenlenen operasyonda öldürülen PKK’nın yöneticilerinden Hülya Eroğlu’nun cenazesine katılan 3 HDP milletvekili hakkında, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığında soruşturma başlatıldı. 6 milletvekili için de aynı kişi için düzenlenen taziyeye katıldığı için soruşturma açıldı.

Şırnak’ın Bestler-Dereler Bölgesindeki çatışmada öldürülen Hülya Eroğlu için Cumartesi günü Diyarbakır’da cenaze töreni düzenlendi. Bağlar ilçesindeki törene HDP Milletvekilleri Feleknas Uca, Sibel Yiğitalp ve Berdan Öztürk’ün de aralarında bulunduğu kalabalık bir partili grup katıldı.

Cenazeden bir gün sonra Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı üç milletvekili hakkında soruşturma başlattı. Savcılık ”Şırnak, Bestler-Dereler bölgesinde ölü olarak ele geçirilen ve PKK silahlı terör örgütünün kırmızı listede aranan şahıslardan olan Delal Amed kod isimli Hülya Eroğlu'nun 18.11.2017 tarihinde Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı’nda defnedildiği sırada cenazeye katılan HDP Milletvekili Feleknas Uca, HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp, HDP Milletvekili Berdan Öztürk ve diğer katılanlar hakkında aynı gün Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır” açıklamasında bulundu.

Aralarında Uca, Yiğitalp ve Öztürk’ün bulunduğu 6 HDP’li milletvekiline bir soruşturma da, Eroğlu için düzenlenen taziyeyi ziyaret ettikleri için açıldığını belirten savcılık, ”19.11.2017 tarihinde de İlimiz Bağlar ilçesinde bulunan Demirli köyü taziye evinde aynı terör örgütü mensubunun fotoğrafının bulunduğu taziye evine gelen HDP Milletvekilleri Feleknas Uca, Sibel Yiğitalp, Berdan Öztürk, Nadir Yıldırım, Ahmet Yıldırım, Leyla Birlik ve diğer katılanlar hakkında da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır” dedi. Milletvekillerinin soruşturma kapsamında önümüzdeki günlerde ifadeye çağrılması bekleniyor.

Bir süre önce açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu son bir yılda eş başkanlar dahil 15 milletvekilinin tutuklandığını söyledi. 9 milletvekilinin halen cezaevinde olduğunu hatırlatan Kerestecioğlu, ”Bu süreçte 27 milletvekilimiz ki bazıları birden fazla olmak üzere gözaltına alındı. Sadece tutuklu milletvekilleri cezaevindeyken 309 duruşma yapıldı. Hakkımızdaki fezleke sayısı 510’a ulaştı” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG