Erişilebilirlik

HDP’li Milletvekilleri Tutuklandı


Halkların Demokratik Partisi milletvekillerine yönelik gözaltı operasyonları dün gece başladı. Eş genel Başkan Selahattin Demirtaş, Ziya Pir, İmam Taşçıer Diyarbakır’da, Figen Yüksekdağ ve Sırrı Sürreya Önder Ankara’da, İdris Baluken Bingöl’de, Nursel Aydoğan ve Leyla Birlik Şırnak’ta, Selma Irmak ile Abdullah Zeydan Hakkari’de, Gülser Yıldırım Mardin’de, Ferhat Encü ise İstanbul’da yakalandı. Gözaltına alınanlar bazıları bulundukları yerde, çoğunluğu ise Diyarbakır adliyesinde savcı karşısına çıktı.

Gün boyu süren ifadelerde HDP’liler "örgüt üyesi olma", "örgüt propagandası yapmak" , "suç ve suçluyu övmek" gibi iddialarla suçlandı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, haklarındaki iddialara yanıt vermeyeceklerini söyleyerek, “Siyasi faaliyetlerim nedeniyle beni ancak beni seçen halkım ve seçmenlerim siyaseten sorgulayabilir,” dedi. Tüm milletvekilleri ortak savunma yaptılar.

Demirtaş’ın hakkındaki fezlekede, "Türkiye Cumhuriyeti'ni alenen aşağılamak, terör örgütü propagandası yapmak, Türk milletini, Cumhuriyeti ve TBMM'yi alenen aşağılamak, Cumhurbaşkanına hakaret, devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamak, terör örgütü PKK propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret, 298 sayılı kanuna muhalefet, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, 2911 sayılı kanuna muhalefet, hakaret, suç işlemeye alenen tahrik, kanunlara uymamaya tahrik, kamu görevlisinin aleyhine iftira, suç işlemeye tahrik ve suç işlemeye azmettirme, devletin birliği ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüs" iddiaları yer aldı.

Akşam saatlerine kadar süren sorgulamaların ardından Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Gülser Yıldırım, Selma Irmak, Nursel Aydoğan, Leyla Birlik, İdris Baluken, Ferhat Encü tutuklandı. Ziya Pir, İmam Taşçıer ve Sırrı Süreyya Önder savcılık ifadesinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. En son olarak da gecenin ilerleyen saatlerinde Abdullah Zeydan hakkında tutuklama kararı açıklandı.

Haber yayına hazırlandığında Abdullah Zeydan hakkındaki karar henüz açıklanmamıştı.

Demirtaş cezaevine götürülmeden önce avukatı aracılığıyla bir açıklama yaptı. Demirtaş şunları söyledi: "Hükümet ve Saray öncülüğünde devam eden sivil darbenin başka bir aşaması ile karşı karşıyayız. Ben ve arkadaşlarım bu hukuksuz sivil darbeye karşı her yerde ve her aşamada dimdik durmaya devam edeceğiz. Bizler halkımızın fedakarca yürüttüğü demokrasi, özgürlük ve barış mücadelesini sıkı sıkıya bağlı kalacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bu zulüm günleri direnişimiz karşısında er ya da geç son bulacaktır. İrademizi kırabileceklerini sananların bu ucuz komplolarla sadece kendi zavallılıklarını teyit etmiş oldular. Koşular ne olursa olsun demokratik siyasi mücadelemizi sürdüreceğiz. Barış çağrımızı yinelemeye devam edeceğiz. Bütün dostlara en içten selam ve sevgilerimi iletiyorum."

Bu arada HDP Eş Başkanları daha tutuklanmadan Anadolu Ajansı ve hükümete yakın bazı medya organlarında, tutuklandıkları yönünden haberler çıktı. Ancak tutuklanma kararı bu haberlerden yaklaşık yarım saat sonra açıklandı.

Öte yandan haklarında gözaltı kararı bulunan Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'ün yurt dışında olduğu için işlem yapılmadı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG