Erişilebilirlik

HDP’den ‘Savaş ve Darbe’ Uyarısı


HDP’den ‘Savaş ve Darbe’ Uyarısı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:08:35 0:00

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Demokratik Bölgeler Partisi binasında açlık grevi yapan 50 kişilik grubu ziyaret etti. Ziyaret sırasında bir açıklama yapan Figen Yüksekdağ, bugünkü çatışmaların nedeninin PKK lideri Abdullah Öcalan’ın susturulması olduğunu söyledi. Hükümeti savaş ve darbe konusunda uyaran Yüksekdağ, “Başta siyasi iktidar olmak üzere hiç kimse yarını göremiyor, yarın ne olacağını bilemiyor. Bir sabah darbeye uyanabilirsiniz. Darbeyi püskürttük derken başka bir darbe başınıza bela olabilir. Bir gün savaşın çok daha büyüdüğü ve tırmandığıyla, bölgesel bir savaşın içerisinde olduğunuz gerçeğiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bir gün o çok güvendiğiniz iktidarlarınız, koltuklarınız altınızdan kayıp gidebilir. Türkiye’nin bu kadar güvensiz bir ülke haline gelmesinin tek bir nedeni vardır; siyasi iktidarın sürdürdüğü ve adını güvenlik koyduğu politikalardır, savaş ve şiddet politikalarıdır. Bunun tek nedeni Sayın Abdullah Öcalan 2013’te başlatılan barış ve demokratik çözüm sürecinin sonlandırılmasıdır,” dedi.

Yüksekdağ, çözüm süreci boyunca kan akmadığını ifade ederek, hükümetin izlediği yolla Türkiye’yi daha kötü günlerin beklediği görüşünü savundu. Yüksekdağ konuşmasını şöyle sürdürdü: “Barışçıl bir süreçle Türkiye’nin önü açılabilir. Bunu üç yıl boyunca başaranlardan en birincisiydi Abdullah Öcalan. Türkiye’de çok iyi şeyler oldu, kan akmadı cenazeler gitmedi. Bugün hamasetle çok büyük bir acının ve toplumsal trajedinin üstünü örtmeye çalışıyorlar. Yıllardır öldürerek, çözmeyle çalıştınız olmadı, Kürdü öldürerek, özgürlük isteyenleri baskı altında tutarak, çözemediniz. Sayın Öcalan bunun dışında bir çözüm önerdi, ölümün olmadığı konuşarak diyalog kurarak, proje geliştirerek bir yol izlenebileceğini işaret etmişti. O üç yıl boyunca kimse ölümlerden nemalanmadı, cenazelerden siyaset yapmadı. Sözün gücü neyse, siyasetin kapsayıcılığı neyse, o kadar var oldu ve genişledi. Ama üç yıllık süre içerisinde ne yazık ki mevcut iktidar, böyle bir siyasi iklimde gelişme kapasitesinin tükendiğini ilan etti. Böyle bir siyasi iklimde genişlemeyeceğini söyledi. Kendisinden önceki siyasi iktidarlar gibi ölümle, kanla, yasla, cenazeyle ve bunlardan beslenen bir siyasetle yol almaya başladı. Bu yolun sonu bugün olduğundan çok daha kötü. Bu siyasi çizgi bütün Türkiye halklarına darbeyle en ağır baskı koşullarıyla ve bugünkü siyasi istikrarsızlığın kaynağı olan bir tür çözümsüzlükle başbaşa bıraktı. Ama bizler bu siyaset ve çizgiyle baş başa olmak zorunda değiliz. Diyalog kanallarını kapatmış siyasi iktidara basit bir soru soruyoruz, bir şey talep ediyoruz ve diyaloğun önünün açılmasını istiyoruz. Bugün Sayın Öcalan’a bu katı tecridi uygulayanlar, en basit görüşme, haber alma talebine yanıt vermeyenler Türkiye’yi çok büyük bir savaş macerasının, karanlığının içerisine sürüklemeye çalışıyorlar. İşte bu savaş yönelimi karşısında barış iradesine yönelmek için kritik yerdeki düğümü çözmek gerekir. Kritik yerdeki düğüm İmralı’dadır, düğümü o noktadan çözmek gerekir,” şeklinde konuştu.

Yüksekdağ, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, PKK lideri Öcalan’ın durumunun iyi olduğu yönündeki açıklamasının yeterli olmadığını vurgulayarak, bir heyetin Öcalan’la görüştürülmesi çağrısı yaptı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG