Erişilebilirlik

'Hayaletler Kenti' Rakkalı Sivillerin IŞİD'le Mücadelesini Konu Alıyor


'Hayaletler Kenti' Rakkalı Sivillerin IŞİD'le Mücadelesini Konu Alıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

Rakka’daki vatandaş gazeteciler, IŞİD’le mücadelede bambaşka bir cephede savaş veriyor.

”Hayaletler Kenti” belgeseli, ”Rakka Sessizce Katlediliyor” adlı grubun çalışmalarını anlatıyor. Grup, IŞİD’in Suriye’nin Rakka kentinde işlediği cinayetleri ve barbarlıkları internette yayınlıyor.

Gazetecileri Koruma Komitesi tarafından onurlandırılan ”Rakka Sessizce Katlediliyor” grubu, kuşatma altındaki Rakka’da yaşayanların üzerindeki sır perdesini kaldırıyor. Grup, bu yüzden IŞİD’in hedefi haline gelmiş durumda.

”Rakka Sessizce Katlediliyor” grubunun kurucularından Abdül Aziz El Hamza, Rakka’da doğmuş. El Hamza, hayatlarını neden tehlikeye attıklarını açıklıyor: ”IŞİD’in örgüt olarak mağlup edilmesi sorunu çözmeyecek. Biz IŞİD ideolojisine karşı savaşıyoruz çünkü IŞİD, sadece Rakka, Suriye ve Irak’ta değil, her yerde. IŞİD’i Amerika, Avrupa ve Asya’da da gördük. Önemli olan bu ideolojiyle mücadele etmek.”

Hayaletler Kenti filminin yönetmeni Matthew Heineman, Rakka Sessizce Katlediliyor grubunun Türkiye ve Almanya’daki gizli faaliyetlerini belgelemiş.

El Hamza, kendisini nasıl bir akıbetin beklediğini bilmediğini ancak IŞİD propagandasıyla mücadelede kimliğini gizlemeyeceğini söylüyor. El Hamza nedenini şöyle açıklıyor: ”Yüzümüzü göstermek önemli çünkü bu işe giriştiğimizde hükümete ait bir grup olduğumuzu söylemeye başlamışlardı. Biz yerel bir grubuz, bunu herkesin bilmesini istiyoruz. Biz Rakkalı sivil halkız.”

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG