Erişilebilirlik

Güzel ve Cesur: ‘IŞİD mi Asla’


Şeyma Kasım Abdürrahman

Irak'ta 40 yılı aşkın bir süre sonra düzenlenen güzellik yarışmasının galibi Şeyma Kasım Abdürrahman IŞİD'in tehditlerine hedef oldu.

IŞİD, Kürt asıllı Abdürrahman'ı telefonla tehdit etti. Şeyma Kasım Abdürrahman'dan, İslam Devleti ve halifelik ilan eden IŞİD'e katılması, asla bikini giymemesi istendi ve bu isteklere uymazsa kaçırılacağı tehdidinde bulunuldu.

Dünyada geniş yankı uyandıran ilgili haberlere göre, Irak'ın en güzel kadını seçilen 20 yaşındaki Şeyma Kasım Abdürrahman, aldığı tehditlere prim vermeyeceğini ve IŞİD saflarında ise asla yer almayacağını söyledi. Abdürrahman, Irak'ta kadın-erkek eşitliğini savunduğunu ve kadınların da erkekler ile aynı haklara sahip olmasını istediğini belirtti. Abdürrahman, yanlış bir şey yapmadığını, kendisine güvendiğini ve Irak'ın gelişme yolunda ilerlemesinden mutluluk duyduğunu ifade etti.

Şeyma Kasım Abdürrahman, tam 43 yıl aradan sonra düzenlenen güzellik yarışmasının insanların yüzüne tebessüm getirdiğinin de altını çizdi.

Güzellik yarışmasına 200 kadın başvurmuş, ancak yağan tehditler nedeniyle 190 kişi organizasyondan çekilmişti. Şeyma Kasım Abdürrahman on yarışmacı arasından birinci seçildi.

XS
SM
MD
LG