Erişilebilirlik

Güneydoğu’da Askerlere Saldırıda Artış


Hakkari'de öldürülen astsubay Ziya Sarpkaya

Son olarak bugün sabah saatlerinde Hakkari Cumhuriyet Caddesi’nde bir astsubay Ziya Sarpkaya, uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü.

Sivil giyimli olarak çarşıya çıkan Sarpkaya, banka işlemleri için ATM önünde sıra beklerken saldırıya uğradı.

Vücuduna isabet eden kurşunlarla ağır yaralanan Sarpkaya, caddede bulunanlar tarafından hastaneye kaldırıldı. Daha sonra helikopterle Hakkari Devlet Hastanesine kaldırılan Sarpkaya kurtarılamadı.

Malazgirt Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız
Malazgirt Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız

Saldırganların yakalanması için operasyon başlatıldı.

PKK dün de, Muş’ta Binbaşı Arslan Kulaksız’ın ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırıyı üstlendi. Amednews adlı haber kuruluşunun Twitter sitesinde, Kulaksız’ın Muş’ta öldürülen bir PKK üyesine karşılık öldürüldüğü açıklandı.

Bu duyurunun ardından Amednews’un Twitter sitesi kapatılırken, web sayfası da hacklendi.

Görgü tanıklarının ifadelerinden yola çıkan polis, Malazgirt Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız’a saldırıyla bağlantısı olduğu düşünülen 10 şüpheliyi gözaltına aldı. Binbaşı eşi ve kızıyla birlikte ilçe merkezinde araçla gezdiği sırada saldırıya uğramıştı.

Saldırıda ağır yaralanan Kulaksız kaldırıldığı Malazgirt Devlet Hastanesinde yaşamını yitirdi. Kulaksız son yıllarda öldürülen en üst düzey subay oldu.

Dün ayrıca Diyarbakır’ın Silvan İlçesinde de Emniyet Müdürlüğüne roketatarlı saldırı düzenlendi. Askeri lojmanlara düzenlenen silahlı saldırıya askerler karşılık vermesi üzerine çatışma yaşandı. Saldırganlar çatışmadan sonra kaçtı.

Diyarbakır kent merkezinde ise protestocu gruplarla polis arasında çatışmalar yaşandı. Eylemciler polise ses bombası ve molotof kokteyl attı. Polis ise göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı. Çatışmalar gece boyunca sürdü.

XS
SM
MD
LG