Erişilebilirlik

G20'den Corona'yla Mücadelede ‘Ne Gerekirse’ Yapma Sözü 


Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon, video konferans sistemiyle düzenlenen G20 zirvesine katıldı

G-20 ülkelerinin liderleri Corona virüsü krizini atlatmak için ”ne gerekiyorsa” yapacaklarını ve salgının etkilerini azaltmak için küresel ekonomiye 5 trilyon dolar enjekte edeceklerini kaydetti.

Video konferans sistemiyle bir araya gelen G-20 liderleri, bir yandan insan hayatını kurtarmak için gereken tüm önlemleri finanse etme ve uygulama, diğer yandansa krizin yol açtığı ekonomik ve sosyal hasarı en aza indirgeme taahhüdünde bulundu. Liderler ayrıca uluslararası ticarete gereksiz müdahalelerden kaçınacaklarını kaydetti.

G-20 liderleri ayrıca özellikle Afrika kıtasında ekonomisi kırılgan olan ülkelere ve mültecilere dikkat çekti ve küresel mali güvenlik ağlarını ve ulusal sağlık sistemlerini güçlendirmek gerektiğini vurguladı.

G-20 liderleri, 90 dakikalık telekonferans görüşmesinin ardından yaptıkları ortak açıklamada, ”Bu ortak tehdide karşı birlik içinde bir cephe oluşturma taahhüdünde bulunuyoruz,” ifadesine yer verdi.

G-20'nin dönem başkanı Suudi Arabistan, grubun, dünya çapında 470 binden fazla enfeksiyon vakasına, 21 binden fazlaysa ölüme neden olan ve küresel ekonomik resesyonu tetiklemesine kesin gözüyle bakılan Corona virüsü krizine yanıt vermeyi ağırdan almakla eleştirilmesi üzerine zirve toplantısı yapma çağrısında bulunmuştu.

Korumacı önlemlere ilişkin kaygıların giderek artmasına yanıt veren liderler, piyasaların açık olduğunun altını çizdi ve ”İnsan sağlığını korumak için alınan acil önlemler hedefe yönelik, orantılı, şeffaf ve geçici olacak,” dedi.

Suudi Arabistan Kralı Selman, açılış konuşmasında, küresel ekonomiye olan güvenin bir an önce yeniden inşa edilmesi için G-20'nin hayati önemi olan tıbbi malzemeler dahil normal mal ve hizmet akışını yeniden başlatması gerektiğini söyledi.

G-20 liderleri, Dünya Sağlık Örgütü'nün Corona salgınına verilecek yanıt için hazırladığı planın mali açıklarını kapatma, tıbbi malzemelerin imalat kapasitesini arttırma, bulaşıcı hastalıklara yanıt verme kapasitesini güçlendirme ve klinik verileri paylaşma taahhüdünde de bulundu.

G-20 ülkeleri, yapılan işbirliği çağrılarına rağmen Rusya-Suudi Arabistan arasında patlak veren petrol fiyatları savaşı ve Amerika-Çin arasında Corona virüsü salgınının kaynağı hakkında yaşanan sürtüşmeden ötürü anlaşmazlığa düşme riski içinde.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG