Erişilebilirlik

Fransa'da Seçim Kampanyasının Son Günü


Fransa'da Seçim Kampanyasının Son Günü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:35 0:00

Aylardır seçim yarışına sahne olan Fransa'da, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu Pazar günü yapılıyor. İlk turu aşmayı başaran adaylar Emmanuel Macron ve Marine Le Pen, bugün hayli gergin geçen seçim kampanyasının son gününe girdiler.

İki adayın seçmen önünde televizyon ekranlarndan yaptığı seçim tartışması 39 yaşındaki genç aday Emmanuel Macron'u öne çıkardı. ELAB firmasının anketine göre zaten favori olan Macron, daha önce yüzde 59 olarak tahmin edilen oy oranını 3 puan yükselterek yüzde 62'ye ilerletti. Marine Le Pen ise, Macron karşısındaki televizyon tartışmasında şaşırtıcı derecede kötü olan performansı yüzünden yüzde 41'den yüzde 38'e geriledi.

Macron'un oylarının yarısı anti-Le Pen oyları

Ancak aynı ankette Macron'a oy verenlerin yüzde 53'ünün aşırı sağın iktidara gelmemesi için oy verdiğini ortaya çıkardı. Bu da Macron seçilse bile geniş bir meşruiyete sahip olmayacağı şeklinde yorumlandı.

Pazar günü yapılacak ikinci tur seçimlerin önemli bir göstergesi de katılım oranı olacak. Halen her iki adaya da oy vermek istemeyen kararsız seçmen oranı yüzde 19'da. Adayları elenen oldukça yüksek sayıda bir grup seçmen ise sandığa gitse de "beyaz oy" atmayı planlıyor.

Louvre'un bahçesinde kutlama

Pazar günü 47 milyon seçmenin sandığa davet edildiği seçimlerin sonuçları ve Fransa'nın yeni cumhurbaşkanının ismi yerel saatle 20.00'de resmiyet kazanacak. Macron, kazanması durumunda zafer kutlamasını Louvre'un bahçesindeki ünlü piramitli girişte yapacak. Kampanyanın son gününü Paris'te geçiren Marine Le Pen ise henüz zafer kutlaması için bir adres bildirmedi.

Seçimlere Greenpeace damgası

Seçim kampanyasının son günü "komando eylemleri" ile tanınan çevreci örgüt Greenpeace de sahneye çıktı. Greenpeace, OHAL uygulaması çerçevesinde geniş güvenlik önlemleri alınan Eyfel Kulesi'nin birinci katına tırmanarak, aşırı sağı protesto eden dev bir pankart asmayı başardı.

"Resist/Diren" haştag'ı ile aşırı sağı protesto eden Greenpeace'in pankartında Fransız devriminin ünlü "Eşitlik, Özgürlük, Kardeşlik" sloganı yer aldı.

Eyfel Kulesi kapalı iken gelen 6 Greenpeace militanı, tam bir komando eylemi gerçekleştirerek uzun süre kulenin birinci katında asılı kaldılar. Fransızlar ise seçim mesajının ötesinde, IŞİD'in doğrudan hedef gösterdiği Eyfel Kulesi'ne 6 sivilin nasıl bu kadar rahat tırmanabildiğini sorguluyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG