Erişilebilirlik

Fransa'yı Ayladır Felç Eden Çalışma Reformu Yasalaştı


Fransa'da hayatı 4 aydır felç etme noktasına getiren, ülke gündeminden düşmeyen ve çalışanların sert protestolarına sahne olan Çalışma Yasası Reformu, sonunda Ulusal Meclis'ten ikinci kez geçirilerek yasalaştı.

Ulusal Meclis ve Senato'da görüşülerek kabul edilen yasa, Senato aşamasında değişikliğe uğradığı için, yeniden görüşülmek üzere Ulusal Meclis'e geldi. Yasanın ikinci tur görüşmelerinde de Meclis'te çoğunluğu bulamayan hükümet yeniden, Anayasa'nın hükumete olağanüstü haller için tanıdığı "49/3, kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisini (oylama yapılmaksızın yasa çıkarma)" kullandı.

Çalışanlar ise yasa Ulusal Meclis'te görüşülürken 12'inci kez genel grev ilan ederek sokağa döküldüler. Ancak hem okulların kapanması ve yaz tatilinin başlaması, hem Euro 2016 futbol karşılaşmaları, hem de 4 aydır sokaklarda olan işçilerin artık yavaş yavaş umudunu kaybetmesi nedeniyle katılım düşük yaşandı. Fransa'nın 6 büyük sendikal konfederasyonunun çağrısıyla başlarda 1 milyonun üzerinde çalışan yürüyüşe katılırken, son yürüyüşe Fransa genelinde 45 bin kişi katıldı.

Sonunda hükümet yeniden oylama yapmadan yasayı geçirdi. İktidar partisi Sosyalist Parti içinde yasaya muhalefet eden sol kanat, hükumet aleyhinde "zor kullanarak yasayı geçirdiği" için, kendi hükümetleri aleyhinde gensoru önergesi için imza topladı. PS yönetimi imzacı milletvekillerini 2017'de yapılacak seçimlerde milletvekili listesine almamakla ve partiden ihraç etmekle tehdit etti. Sonuçta yeterli imza sayısına ulaşılamayınca yasa Ulusal Meclis'ten geçti. Hükümete, zamanlamasını en ince ayrıntısına kadar hesapladığı gibi, Euro 2016 maçları ve tatil sezonunun başlaması da yardım etti.

20 Temmuz'da kesinleşecek

Fransız halkının yüzde 70'inin karşı olduğu tartışmalı yasa, 18 Temmuz'da Senato'da da görüşülecek. Muhalefetin çoğunlukta olduğu Senato'da yeniden reddedilirse, 20 Temmuz'da son kez Ulusal Meclis'te görüşüldükten sonra yasalaşacak. Böylece 4 aydır hükümet ile sendikalar arasında sert bilek güreşi ve güç gösterilerine sahne olan mücadele sürecinin de sonuna gelinmiş olacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG