Erişilebilirlik

Fransa Cumhurbaşkanı Amerika’da


Fransa Cumhurbaşkanı Hollande

Amerika ziyareti devam eden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Başkan Obama ile birlikte Amerika’nın üçüncü başkanı Thomas Jefferson’ın tarihi evinin de bulunduğu Charlottesville kentini ziyaret ederek konuşması bekleniyor

Amerika ziyareti devam eden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Başkan Obama ile birlikte Amerika’nın üçüncü başkanı Thomas Jefferson’ın tarihi evinin de bulunduğu Charlottesville kentini ziyaret ederek konuşması bekleniyor.

Washington Post gazetesinde yer alan makalelerde iki liderin, İran’ın nükleer programından terörle mücadeleye ve Afrika’da açlıkla savaşa pek çok konuda iki ülkenin işbirliğinin ele alınacağı bildirildi.

Obama ve Hollande yaptıkları açıklamada, iki ülke ilişkilerinin son yıllarda uluslararası işbirliği için model olacak bir boyuta dönüştüğünü vurguladı.

İki lider ayrıca Somali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali’deki askeri işbirliğinin yanı sıra gelecek yıl Fransa’da yapılacak iklim değişikliği konferansında karbon emilimini azaltma konusundaki ortak girişimlerine değindi.

Beyaz Saray, 1785’te Fransa’da diplomat olarak görev yapan eski başkan Thomas Jefferson’ın Charlottesville’deki evine Monticello demesinin Fransızlara duyduğu sevgiyi ve iki ülkenin paylaştığı “hayat, özgürlük ve mutluluk arayışı” gibi ortak değerlerin bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Jefferson, iki dönem süren başkanlığının ilk yıllarında 1803’te, 15 milyon dolar karşılığında Mississippi Nehri’nin batısında yer alan 528 milyon dönüm büyüklüğündeki araziyi Fransa’dan alıp Amerika topraklarına katarak, batıya doğru büyümeyi başlattı.

Thomas Jefferson siyasi hayatının yanı sıra, 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilen Monticello’yu da tasarlayan kişiydi. Paris’in şehir evleri mimarisinde yer alan öğeler kullanılarak inşa edilen binanın meşhur kubbesi, yine Paris’teki Salm Otel’inden esinlenerek yapıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı, Salı günü başkent Washington’daki Arlington Ulusal Mezarlığı’nda çelenk koyma törenine katılacak. Hollande, Amerika ziyaretine Çarşamba günü de teknoloji liderleriyle görüşmek üzere San Francisco’da devam edecek.
XS
SM
MD
LG