Erişilebilirlik

Fransa Başbakanı Manuel Valls Cumhurbaşkanı Adayı


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın aday olmayacağını açıklamasının ardından Sosyalist Parti'li (PS) Başbakan Manuel Valls, cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıkladı. Valls, aday olması nedeniyle Başbakanlık görevinden de istifa edeceğini bildirdi. Manuel Valls, dünyanın endişeli gidişine karşı aday olduğunu belirttiği konuşmasında Rusya, Türkiye, Amerika ve Çin yönetimlerine karşı daha güçlü bir Fransa için aday olduğunu kaydetti.

Uzun süre belediye başkanlığı ve milletvekilliği görevini yürüttüğü, Paris'in en sorunlu banliyölerinden Evry kentinde adaylığını açıklayan Valls, "Evlendiğim bu salondan, ailemin, çocuklarımın yaşadığı bu kentten, evimden adaylığımı açıklıyorum" dedi.

Sözlerine Cumhurbaşkanı Hollande'a saygı ve bağlılığını açıklayarak başlayan Valls, "Hollande aday olmayacağını açıklayarak bir devlet adamı olmasının yansıra, solun birleşmesi için de önemli bir adım attı" dedi.

Türkiye'yi de hedef aldı

Sölzerine dış politika analiziyle başlayan Valls, dünyanın giderek daha da tehlikeli bir ortama sürüklendiğini belirterek, "Cumhurbaşkanlığına adayım çünkü Fransa, terör, küresel ısınma ve aşırı sağa kayan dünyada değerlerinden taviz vermeden ağırlığını koymalı. Xi Jinping'in Çin'ine, Vladimir Putin'in Rusya'sına, Donald Trump'ın Amerika'sına, Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'sine karşı adayım ve bağımsız, değerlerinden taviz vermeyen bir Fransa istiyorum. Bu gücü kendimde hissediyorum. Ülkeme hizmet etmek istiyorum. Kelimelerin de çok üstünde bana herşeyi veren Fransa'ya ben de herşeyimle hizmet etmek istiyorum" diye konuştu.

Birleştirme hayali güç

Valls, adaylığıyla solu birleştirmek istediğini, sağa ve aşırı sağa karşı solun ayakta kalabilmesi için mücadele etmek istediğini dile getirerek, "Solun 5 yıl daha iktidarda kalması için adayım" dedi.

Sosyalistlerin 22 ve 29 Ocak tarihlerinde iki turlu olarak yapacakları önseçimlerin solun yeniden birleşmesi için önemli bir fırsat olduğunu dile getiren Valls, "Hem aşırı sağa karşı hem de 1980'lerin çözüm önerilerini getiren gerici sosyal politikaları savunan sağın adayı François Fillon'a karşı yeniden birleşmeliyiz. Gerilemeyi önerenlere karşı yenilikleri savunmak için birleşmeliyiz. Sağ politikalara karşı horlanan, hırpalananları savunmak için birleşmeliyiz" dedi.

İspanya doğumlu, Katalan kökenli bir politikacı olan Manuel Valls, politikaya 20 yaşında Sosyalist Parti içinde atıldı. Partide "solun sağı/şahin kanadını" temsil eden Valls, otoriter yapısı, laiklik ve islama bakışı, sert yönetim anlayışıyla parti içinde sert eleştiriliyor. Bu nedenle Valls'in, solu kendi ismi etrafında birleştirme hayali oldukça güç görünüyor. Zira, şimdiden parti içinde 7, parti dışındaki sol oluşumlardan da 7 aday adayı olmak üzere 14 adayla yarışarak birinci çıkması gerekiyor.

Başbakanlığı dönemindeki sert uygulamaları nedeniyle istifa eden 2 bakan Arnaud Montebourg ve Benoit Hamon Valls'in karşısında aday. Partinin sol kanadını temsil eden cepheciler ve Martine Aubry ekibi de Manuel Valls'i desteklemiyor. Üstelik bakanlık görevinden Valls ile anlaşamayarak istifa eden ve tümüyle parti dışından aday olan "merkez/liberal solu" savunan ekonomi eski bakanı Emmanuel Macron da zorlu bir rakip olarak cumhurbaşkanlığına adaylığını koydu. Hollande'ı destekleyen kanat ise, Macron ve Valls arasında hala tereddüt ediyor.

Yeni kabine

Valls'in adaylığının ardından yarın sabah Başbakanlık görevinden istifa etmesi bekleniyor. Valls'in istifasının ardından Cumhurbaşkanı Hollande yeni başbakanı ve yeni kabineyi belirleyecek. Başbakanlık görevi için Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian, İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Ekonomi Bakanı Micheal Sapin, Eğitim Bakanı Najat Vallaud Belkacem, Tarım Bakanı Stephane Le Foll ve Sağlık Bakanı Marisol Touraine'in isimleri geçiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG