Erişilebilirlik

Filistin Yahudi Yerleşimleri Durmadan İsrail'le Görüşmeyecek


Filistin, barış görüşmelerinin sürmesi için Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimi inşaatlarının dondurulması şartını öne sürüyordu

Filistinli liderler İsrail Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimi inşaatlarını dondurmadığı sürece doğrudan barış görüşmelerini sürdürmeme kararı aldı.

Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas, Filistin Kurtuluş Örgütü yetkilileri ve El Fetih üyeleri ile bir araya geldi. Filistinli liderler görüşmeden sonra bir açıklama yayınlayarak İsrail’i müzakereleri baltalamakla suçladı.

Dün Amerika’nın Özel Temsilcisi George Mitchell, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin Yönetimi lideri Abbas’la ayrı ayrı bir araya gelmişti. Mitchell’ın ikna turları önemli bir gelişme kaydedilemeden tamamlanmıştı. Netanyahu ise Mitchell’e görüşmesinden önce İsrail’in bir “barış misyonu” olduğu açıklamasını yapmıştı.

Mitchell, süreçte engeller bulunduğunu ancak sonuca ulaşmak için iki tarafın da hala kararlı olduğunu belirtiyor. Mitchell bugün Kahire’de yetkililerle görüşerek İsrail-Filistin barışına Ortadoğu’da daha geniş destek toplamaya çalışıyor. Mitchell’ın ilk durağı Mısır, ardından da Ürdün’e gidecek.

XS
SM
MD
LG