Erişilebilirlik

George Mitchell’ın İkna Turları Sürüyor


George Mitchell’ın İkna Turları Sürüyor

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Filistinlilerle doğrudan barış görüşmelerini sürdürmek için çaba harcadığını söyledi.

Amerika’nın Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell’la bugün ikinci kez görüşen Netanyahu, İsrail’in bir “barış misyonu” olduğunu belirtti.

Mitchell, Filistinli yetkilileri barış görüşmelerini sürdürmeleri konusunda ikna etmeye çalışıyor. Filistin, görüşmelerin devamı için İsrail’in Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinin inşaatlarının dondurulması kararını uzatmasını şart koşuyordu. Ancak İsrail, Pazar günü sona eren moratoryumu uzatmadı. Filistinliler, görüşmelere devam etmek için bunun en önemli konulardan birisi olduğunu söylüyor.

İsrail basınında çıkan haberlere göre Netanyahu Amerika’nın moratoryumun 60 gün daha uzatılması karşılığında sunduğu teşvikleri de kabul etmedi.

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas da dün Mitchell’le görüşmüş ve gelecek hafta Arap liderlerle yapacağı görüşmelerde İsrail’le barış müzakerelerine devam edip etmeme konusunda fikir alacağını belirtmişti.

XS
SM
MD
LG