Erişilebilirlik

'Felluce'de Siviller Zor Durumda'


Irak güvenlik güçleri dört bir yanından kuşatma altına aldıkları IŞİD’in elindeki Felluce kentinde sivillerin mahsur kalmasından endişe ediyor.

Adını gizli tutmak koşuluyla konuşan Irak özel güçlerine bağlı bir asker, IŞİD’in yollara bomba döşediğini ve intihar saldırıları düzenlediğini söyledi.

IŞİD, elinde bulunan iki büyük Irak kentinden biri olarak Felluce’de çok uzun zamandır varlığını sürdürüyor. Örgütün, ülkedeki Sünni nüfusun kalesi olan kente iyice nüfuz ettiği ve savaşçılarını yerleştirdiği düşünülüyor.

Çatışmalar ve hava saldırıları yoğunlaştıkça, şehrin içinde sıkışıp kalan sivillerin durumu da giderek kötüleşiyor. Felluce’den 800 sivil kaçmayı başarsa da, binlercesi yeni çatışmalara gebe kentten çıkamadı.

Birleşmiş Milletler, Felluce’den IŞİD için savaşmayı reddeden gençlerin öldürüldüğü haberleri geldiğini söylüyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNDHCR) sözcüsü Melissa Fleming, kaçmaya çalışanların öldürüldüğü veya kırbaçlandığındığını, birçok kişinin de devam esen askeri operasyonlarda yıkılan evlerinin enkazında kaldığını bildiriyor.

İnsani yardım kuruluşları sivillerin kenti terketmelerine izin verilmesi konusunda defalarca çağrı yaptı.

Bağdat’ın 45 kilometre batısında bulunan Felluce’de sivil halk, son iki yıldır IŞİD’in kontrolündeki kentte yaşıyor.

Son altı aydır kuşatma altında bulunan şehre, sınırlı sayıda gıda ve ilaç ulaştırılabiliyor.

Birleşmiş Milletler yetkililerine konuşan, şehirden kaçmak sorunda kalan Alahin isimli bir Fellucel son birkaç ayda korkunç manzaralara tanıklık ettiklerini anlattı.

Alahin, giriş çıkış yolları IŞİD tarafından kapatılan şehirde mahsur kalan ailelerin psikolojik sorunlar yaşayarak intihar ettiklerini söyledi. Alahin, ‘kimi kendilerini ateşe verdi, kimi çocuklarını boğdu. Allah şahidim olsun bu söylediklerim doğrudur’ dedi.

Bölgeden gelen bu haberler henüz doğrulanabilmiş değil.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG