Erişilebilirlik

Federal Temyiz Mahkemesi’nde Seyahat Yasağı Duruşması


Amerika Başkanı Donald Trump’ın nüfusunun çoğunluğunu Müslümanlar’ın oluşturduğu 7 ülkenin vatandaşlarına Amerika’ya seyahat yasağı getiren başkanlık kararnamesiyle ilgili yargı süreci devam ediyor. Federal Temyiz Mahkemesi bugün (7 Şubat) tarafların konuya ilişkin sözlü savunmalarını dinleyecek.

Davanın taraflarından olan Adalet Bakanlığı savunmasında, Başkan’ın Amerika’ya yabancıların girişi ya da mültecilerin kabulüyle ilgili karar verme yetkisi olduğunun altını çiziyor. Bakanlık aynı zamanda federal yargıcın seyahat yasağını kaldırma kararını bir hata olarak nitelendiriyor, yetkisini aştığını iddia ediyor.

Temyiz mahkemesinde Adalet Bakanlığı’nın karşısındaki taraflar ise Washington ve Minnesota eyaletleri olacak. Davada bu iki eyalete destek amacıyla farklı 15 eyaletten avukatlar, 100’e yakın şirketin temsilcileri ve Amerikan Medeni Haklar Birliği üyeleri de yer alacak.

İki eski dışişleri Bakanı John Kelly ve Madeleine Albright da seyahat yasağı kararnamesi ile ilgili “kötü hazırlanmış, uygulanma ihtimali zayıf ve yanlışlarla dolu” ifadelerini kullandılar.

İkili, “Bu kararı Amerika’yı güvenli hale getirmek bir yana güvenliğimizi daha da tehlikeye atacak nitelikte görüyoruz” ifadesini kullandılar.

Başkanlık kararnamesiyle ilgili son kararı Anayasa Mahkemesi söyleyecek gibi görünüyor.

Federal Temyiz Mahkemesi’nde Seyahat Yasağı Duruşması
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00

Muhafazakar haber yayın organlarından National Review’un köşe yazarlarından Dan McLaughin “Anayasa Mahkemesi uzun yıllardan bu yana bu konuda Kongre’nin sınırsız yetkisi olduğu görüşünü taşıyor. Kongre isterse belli ülkelerden insanların ülkeye girişini yasaklayabilir tıpkı 1880 yılındaki Çinli göçmenler davasında olduğu gibi” diyor. McLaughin ayrıca “Başkan bu noktada Kongre’den aldığı yetkiyhi kullanıyor. Siz bunun politik açıdan doğru bir karar olup-olmadığını tartışabilirsiniz ama başkanın kanunlar çerçevesinde göçmenlik yasasıyla ilgili geniş yetkileri var” yorumunu yapıyor.

Köşe yazarı Mc Laughlin, Donald Trump’ın başkanlık kampanyası boyunca Müslümanlar’ın Amerika’ya girişini engellemeye yönelik kullandığı ifadelerin ise mahkemede işini zorlaştıracağını düşünüyor.

Geçtiğimiz Cuma günü Washington Eyalet Mahkemesi yargıcı James Robart, Başkan Donald Trump’ın İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen vatandaşlarına Amerika’ya giriş yasağı getiren kararnamesini askıya aldı.

Mahkemenin kararının ardından da Amerika Gümrük Muhafaza ve Sınır Güvenliği Dairesi bu ülkelerden gelenlerin ülkeye girişlerine izin vermeye başladı.

Mahkemenin bu kararının ardından Başkan Trump, Pazar günü Twitter sayfasına “Yargıç ülkemizi potansiyel teröristlere ve kalplerinde bize karşı iyi duygular beslemeyenlere açıyor. Kötü insanlar şimdi çok mutlu” diye yazdı.

Trump ayrıca İç Güvenlik Bakanlığı’na Amerika’ya girenlerin çok dikkatli bir şekilde denetlenmesi talimatını verdiğini mahkemenin aldığı kararla bu görevi ciddi anlamda zorlaştırdığını ifade etti.

Başkan Yardımcısı Mike Pence de Trump’ın açıklamalarını savundu ve Başkan’ın kendisini farklı bir şekilde ifade ettiğini Amerikan halkının bunu anladığını söyledi.

Ancak Cumhuriyetçi Parti çoğunluk lideri senatörü Mitch McConnell CNN Televizyonu’nda katıldığı canlı yayında Trump’ın yargıçla ilgili kullandığı ifadeleri doğru bulmadığını belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG