Erişilebilirlik

FED Politika Değiştirmedi


ABD Merkez Bankası Başkanı Bernard Bernanke
Amerika Merkez Bankası düşük faiz oranı ve büyük çapta tahvil alımı politikalarını değiştirmeyerek Amerikan ekonomisini canlandırma çabalarını sürdürmeyi kararlaştırdı.
Merkez Bankası işsizlik oranının beklenen daha hızlı düşmekle birlikte hala çok yüksek olduğunu , ayrıca otomatik bütçe kesintilerinin getirdiği kısıtlayıcı mali politikaların canlandırma politikalarına devamı gerekli kıldığını açıkladı
Konut sektörünün düzelmekte olduğunu vurgulayan Merkez Bankası Amerikan ekonomisinde geçen yılın son çeyreğinde duran büyümenin ılımlı oranda yeniden gelişmeye başladığını belirtti.
Merkez Bankası Amerikan ekonomisi için 2013 yılında 2.3-2.8 oranında büyüme tahmininde bulundu. Banka yetkilileri daha önce 2.3-3.00 oranında büyüme tahmin etmişti.
Amerikan Merkez Bankası FED, tahvil alım programıyla uzun vadeli faiz oranlarını aşağı çekerek yatırım harcamalarını teşvik etmeyi bu şekilde de ekonomiyi canlandırmayı umuyor.
FED bugüne kadar, 2,5 trilyon dolarlık tahvil alımı yaptı, bu yüzden de bilançosu 3 trilyona kadar çıktı.

Merkez Bankası Başkanı Bernard Bernanke ekonomik canlanma hızlanana kadar piyasalarda para bolluğu yaratan politikalarına devam edeceğini önceden açıklamıştı. Ancak son dönemde özellikle konut sektöründe görülen düzelme ve işsizliğin azalmasıyla birlikte bankanın politikalarında değişikliğe gidip-gitmeyeceği konusu öne çıktı.
Toplantılar öncesinde Bernanke politikaların devamından yana olduğunu ve bankanın devre dışında kalmasının alınmaması gereken bir risk olduğuna işaret etti.
Bernanke ve FED başkanıyla aynı fikirde olanlar %7,7 oranındaki işsizliğin hala yüksek olduğunu söylüyor.
FED daha önceki açıklamalarında tahvil alımlarını durdurmak için işsizlikte hedef oran olarak %6,5’i belirlemişti. Enflasyon oranı olarak da %2,5 seçilmişti. Bu iki rakam, bankanın tahvil alımlarını durdurması için hedef belirlendiğinden hala FED’in mevcut politikalarının devamı açısından bir çizgi oluşturmadı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG