Erişilebilirlik

FDD’den Atilla Davası’nın Savcı Ekibine Ödül


Washington'daki düşünce kuruluşu Demokrasileri Savunma Vakfı (FDD) ulusal güvenlik zirvesinde, İran’a yönelik ambargonun delindiği gerekçesiyle açılan, İran kökenli işadamı Reza Sarraf’ın tanık, Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın da sanık olduğu davaya bakan New York Güney Bölgesi Savcılığı ekibine cesaret ödülü verildi.

FDD’nin merkezinde yapılan törende, davaya bakan savcı ekibinin yanı sıra, Reza Sarraf’ı ve Mehmet Hakan Atilla’yı tutuklayan FBI görevlisi Jennifer McReynolds’a da FDD’nin Alberto Nisman Cesaret Ödülü takdim edildi. Hem toplantı hem de ödül töreni, FDD’nin internet sitesi üzerinden canlı olarak yayınlandı.

Toplantıda FBI görevlisi Jennifer McReynolds da konuştu. FBI görevlisi, Atilla davasının “sonun başlangıcı” olduğunu savundu. FDD’nin Twitter hesabından konuşmadan paylaşılan bölümlere göre, Jennifer Reynolds, “Atilla pek çok diğer isim gibi en başından bu yana radarımızdaydı. Daha fazla delil topladıkça ve telefon kayıtlarını inceledikçe, onun ve Halkbank’ın Sarraf’ın kurduğu düzenden haberdar olmakla kalmayıp bu düzenin tasarlanmasına yardımcı olduklarını öğrendik” diye konuştu.

Hakan Atilla davasında FDD’nin iki üst düzey yöneticisi konumundaki Mark Dubowitz ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Schanzer, İran yaptırımları konusunda bilirkisi olarak atanmıştı.

İsrail yanlısı ve İran karşıtı olarak bilinen düşünce kuruluşu FDD, Hakan Atilla davası görüldüğü sırada ve sonrasındaki süreçte de Türkiye karşıtı analiz ve değerlendirmelerle dikkat çekmişti.

Sarraf davası, Amerika ve Türkiye arasındaki ilişkilerde uzun süre gerilim konusu olmuş, davada Halkbank Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla jüri tarafından suçlu bulunarak 32 ay hapis cezasına mahkum edilmişti.

XS
SM
MD
LG