Erişilebilirlik

Esat’tan Türkiye’ye: ‘Suriye ile Ne Derdiniz Var?’


Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat, İdlib’de tırmanan gerilimin ardından Rusya ile bölgede ateşkes öngören anlaşmanın sağlanması öncesinde Russia 24’e konuştu. Suriye lideri Rus kanalına verdiği özel röportajda, “Türk halkına şunu soruyorum: Suriye ile ne sorununuz var? Türk vatandaşları ne meseleler uğruna ölüyor? Suriye’nin Türkiye’ye saldırgan bir hareketi oldu mu?” diye sordu.

Esat’tan Türkiye’ye: ‘Suriye ile Ne Derdiniz Var?’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

Perşembe günü yayınlanan röportajda Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat, “Türkiye’nin saldırgan tutumuna rağmen Suriyeli ve Türk güvenlik yetkilileri birkaç defa görüştü. Ruslar’la ortak amacımız, Türkiye’nin teröristleri desteklemesini engellemek ve kendi topraklarına dönmelerini sağlamak. Türkiye sadece Suriye değil Rusya’nın da komşusu. Komşu bir ülkeyle doğal olan güvenli bir ilişkidir. Hangi koşul veya gerekçeyle olursa olsun komşuyla kötü ilişkilere sahip olmak doğal değildir.” dedi.

Esat: “İdlib’den sonra doğu bölgelerini işgalden kurtarmak için harekete geçebiliriz”

Askeri olarak önceliğin İdlib olduğuna vurgu yapan Esat, “Bu yüzden Erdoğan’ın tüm gücünü şüphesiz ABD’nin emirleriyle kullandığını görüyoruz. Bu nedenle İdlib’i özgürlüğüne kavuşturursak, doğu bölgelerini de işgalden kurtarmak için harekete geçebiliriz. Daha önce çok defa söylediğim gibi İdlib onlar için askeri olarak ileri bir karakol ve İdlib’in kurtuluşunu engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar ki biz doğuya ilerleyemeyelim. Henüz ilerleyemesek de, doğudaki nüfusla hala doğrudan temas halindeyiz. Bölge halkında Amerikan işgaline karşı, Amerika adına hareket eden gruplara karşı büyük bir öfke ve tepki var.” diye konuştu.

“Müzakere ile gitmezlerse zor kullanarak göndeririz”

Suriye Cumhurbaşkanı Esat, “Bu öfkenin katlanarak artacağına ve işgalcilere karşı bir direniş operasyonu olacağına inanıyorum. İşgalci bir güce karşı her türlü eylemi desteklemek devletin ulusal ve anayasal görevidir. Zaman içinde Amerikalılar kendilerini destekleyen değil işgallerine direnecek bir nüfusla karşı karşıya kalacak. Ne petrol için, ne IŞİD ve El Nusra’yı desteklemek için ne de başka bir nedenle topraklarımızda kalabilecekler. Aynı şey kuzeydeki Suriye topraklarını işgal eden Türkler için de geçerli.” dedi. İşgalci olarak nitelediği güçlerin siyasi müzakereler sonucu bölgeyi terk etmemeleri durumunda zor kullanacakları uyarısında bulundu.

“Türk vatandaşları ne uğruna ölüyor?”

Türkler’i kardeş bir ulus olarak gördüklerini belirten Suriye lideri Esat,“Türk halkına şunu soruyorum: Suriye ile ne sorununuz var? Türk vatandaşları ne meseleler uğruna ölüyor? Savaştan önce ya da sonra Suriye’nin Türkiye’ye küçük ya da büyük saldırgan bir hareketi oldu mu?” Olmadı, hiçbir şey olmadı” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki mültecilerin durumuna da değinen Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat, Türkiye’nin mültecileri şantaj malzemesi yaptığını savundu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

''Amerikalılar Ülkenin Gidişatından Memnun Değil'' - 1 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:19 0:00
XS
SM
MD
LG