Erişilebilirlik

Esat: Rusya Gitmemi İstemedi


Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat, Rusya’nın kendisinden görevini bırakmasını istemediğini söyledi. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, barış görüşmeleri ve yenilenmiş ateşkes anlaşması gibi başlıkları görüşmek üzere Moskova’ya gidiyor.

Esat, NBC televizyonuna verdiği özel röportajda, spekülasyonların aksine, ne Putin’in ne de Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un - görevini bırakması için baskı gördüğünü söyledi.

Esat ayrıca, ‘Rus siyaseti anlaşmalara değil, değerlere dayalıdır’ sözleriyle Rusya’yı övdü.

Suriyeli lider ayrıca, görevinden ayrılması için Rusya’dan tek bir mesaj dahi gelmediğini savundu. Kendisinin iktidarı bırakması için karar verecek olanların sadece Suriye halkı olduğunu söyledi.

Rusya temaslarına Cuma günü başlaması beklenen Kerry’nin ziyaretinde, Suriye’de IŞİD’le mücadele için oluşturulan koalisyon güçlerince yürütülen askeri müdahalede Rusya’nın nasıl müdahil edilebileceği konularını ele alacak.

IŞİD terör örgütü, koalisyon güçlerinin müdahalesiyle son aylarda ciddi oranda toprak kabetti.

Ancak verdiği röportajda bu konuya da değinen Beşar Esat, ABD öncülüğündeki bu çabaların ‘ciddi olmadığını’ savundu.

‘Gerçekler bize gösteriyor ki, Amerikan hava saldırıları başladığından beri terör de genişliyor ve yayılıyor’ diyen Esat terörün varlığının sadece Rusya’nın müdahalesi sonrası azaldığını savundu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG