Erişilebilirlik

Erdoğan’dan Batı'ya Suçlama


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, isim vermeden Batılı ülkeleri darbe teşebbüsüne destek vermekle suçladı.

Erdoğan, “Batı terörizmi destekliyor ve darbecilerin yanında yer alıyor” ifadelerini kullandı ve darbenin arkasında Türkiye’nin bölgesel güç olarak yükselmesinden mutlu olmayan güçlerin olduğunu söyledi.

Ankara’da yabancı yatırımcılara hitaben konuşan Erdoğan, “Türkiye içinde aktörleri var, ama senaryo dışarda yazıldı” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin Almanya’ya 4 bin terörist dosyası gönderdiğini, ama Almanya’nın hiçbir şey yapmadığını söyledi buna karşılık mahkemelerin kendisine karşı olan kararı hızla verdiğine dikkati çekti.

Almanya’da Anayasa Mahkemesi Erdoğan’ın Köln’deki darbe karşıtı gösteride video konferans aracılığıyla konuşma yapmasını engellemişti.

Erdoğan, darbe girişiminin ardından hiçbir Batılı liderin Türkiye’yi ziyaret etmediğine de vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı, “dost bildiklerimiz darbeci ve teröristlerden yana" ifadesini kullandı.

Darbeden sorumlu tutulan Fethullah Gülen ile ilgili kanıt istenmesini de eleştiren Erdoğan, “Biz sizden iadesini istedikleriniz için belge istemedik” dedi.

Bazı ülkeler ve insan hakları örgütleri darbe girişimi sonrası gözaltı, soruşturma ve işten çıkarmalarla ilgili endişelerini dile getiriyor.

Cumhurbaşkanı, darbeden sorumlu olanların kökünün kazınması için bunun gerekli olduğunu kaydediyor.

"Geri adım atmamalı ve ödün vermemeliyiz" diyen Erdoğan, “eğer katillere, darbecilere merhamet gösterirsek acınacak hale geliriz” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG