Erişilebilirlik

Erdoğan ve Putin Referandumu Görüştü


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık referandumunu telefonda görüştü.

Perşembe günü Türkiye’yi ziyaret etmesi beklenen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuyu telefonda görüştü.

Ankara’dan yapılan açıklamada iki liderin Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün önemine dikkat çektiği belirtildi. Moskova’dan görüşme ile ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, bölge ülkelerinden ve Batı’dan gelen tüm itirazlara rağmen, bağımsızlık referandumu için bugün sandık başındaydı.

Iraklı Kürtler Referandum İçin Sandığa Gitti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:26 0:00

Referanduma bölge ülkelerinden tepkiler de sürüyor. Referandumun, bağlayıcılığı olmasa da bölgede daha fazla istikrarsızlık yaratmasından endişe ediliyor.

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ise bir basın toplantısı düzenleyerek, referandumun sınırları yeninden çizmek ve hemen bağımsız olmak anlamına gelmediğini söyledi.

Neçirvan Barzani, sandıktan bağımsızlık çıkması durumunda, kararı Bağdat’la barışçıl şekilde çözeceklerini kaydetti.

Barzani referandumun Türkiye’ye tehdit niteliğinde olmadığını da vurgulayarak, “Kürt bölgesinin temennisi, neden böylesi bir kararın alındığını Türkiye'nin anlamasıdır. Bu konuya ilişkin (Türkiye'nin) daha sakin bir şekilde hareket etmesini temenni ediyoruz” dedi.

Irak, İran ve Suriye referanduma tepkili. Irak Meclisi, referanduma karşı sert önlemler içeren bir paketi onayladı. Iraklı Şii milletvekili Hakim al-Zamili, Bağdat’ın bu önlemlerle Irak’ın birliğini korumak ve tüm bölgelere asker konuşlandırmak için hareket edeceğini söyledi.

Al-Zamili, önlemlerin Kürt bölgesiyle tüm sınır geçişlerinin kapatılmasını da kapsadığını söyledi. Irak Meclisi’nin referandumu anayasaya aykırı ilan ederek, oylamaya katılan tüm Kürt yetkililere karşı yasal olarak harekete geçmesi bekleniyor.

Suriye Dışişleri Bakanlığı ise, referandumu tanımadığını açıkladı. Açıklamada, Şam yönetiminin Irak’ı bölebilecek her türlü eyleme karşı olduğu belirtildi.

Suriye Resmi Haber Ajansı SANA, New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in, “Biz sadece tek, üniter bir Irak tanırız” sözlerini paylaştı.

İran’dan da Iraklı Kürtler’in Bağdat’tan bağımsızlık kararının zamansız ve yanlış olduğu açıklaması geldi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Bahram Ghasemi, referandumun tüm bölge halkını ve özellikle Kürtleri etkileyebilecek gelişmelere ve olaylara neden olabileceğini söyledi.

İran Devrim Muhafızları da, ülkenin kuzeybatısında, Irak sınırındaki Kürt bölgesinde Pazar gününden bu yana askeri tatbikat düzenliyor. İran’ın yarı-resmi haber ajansı ISNA da, Bağdat yönetiminin talebi üzerine Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi’nin İran hava sahasını Irak Kürt bölgesine kapattığını duyurdu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG