Erişilebilirlik

Erdoğan'dan CHP'li Belediyelere 'Devlet İçinde Devlet' Eleştirisi


5 Şubat 2020 - Ankara, Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halkın gönüllü karantina uygulamasına riayet etmesi halinde daha ağır tedbirlerin alınmayacağını söyledi. Video konferans yoluyla Adalet ve Kalkınma Partisi’nin il başkanlarına seslenen AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu aşamada toptan sokağa çıkma yasağının gündemde olmadığını yineledi.

Cumhurbaşkanı, konuşmasında, CHP’li belediyeleri başlattıkları bağış kampanyaları nedeniyle de eleştirerek, İçişleri Bakanlığı’nın kampanyaları engelleme kararını savundu.

Erdoğan, ‘‘Şu sıkıntılı süreç boyunca milletimizin evden çıkmamasını rica ediyorum. Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri ile hayata geçirdiğimiz tedbirleri en üst seviyeye çıkarmalıyız. Herkes evinde kalır, gönüllü karantinaya uyarsa daha sıkı tedbirlere gerek kalmaz. Aksi halde tedbirler daha da arttırılır. Sokakları boşaltıp zorunlu olmadıkça evimizden çıkmayarak, temizliğimize dikkat ederek inşallah bu musibetin üstesinden geleceğiz. İnşallah, güzel günler ülkemizi bekliyor. Bu süreci birlikte başaracağız. İnşallah, milletimizle birlikte bu süreci en az hasarla atlatacağız. Hep birlikte daha çok çalışacağız,’’ dedi.

Erdoğan: ‘‘Devlet içinde devlet olmanın anlamı yoktur’’

Cumhurbaşkanı, bağış kampanyası başlatan CHP’li belediyelerin ‘devlet içinde devlet’ gibi hareket ettiklerini söyleyerek, bu kampanyaları engelleyen İçişleri Bakanlığı genelgesini savundu.

Erdoğan, ‘‘Devlet içinde devlet olmanın anlamı yoktur. Bu bakımdan da şu ana kadar bu kampanyalar sadece devletimizin, Cumhurbaşkanlığı makamının açıklamış olduğu birimler tarafından yürütülmektedir. Bunların takibi İçişleri, Valilikler, Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından yürütülmektedir. Belediyelerimiz valiliklerimizin izni olmadan kampanya açarsa devlet içinde devlet olmaktır. Burada gücü dağıtmış oluruz. Buna kimsenin hakkı yok. Yasalarımız da buna müsaade vermiyor. Bugün hala siyasi mantık ile yaklaşacaksak, biz ne zaman bir ve beraber olacağız. Biz tabi ki iktidar olarak gerekli uyarıyı yapmak zorundayız ve bunu yapıyoruz,’’ dedi.

Cumhurbaşkanı, önceki gün ‘biz bize yeteriz’ sloganıyla başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası’na AKP teşkilatlarının da destek vermesini istedi.

CHP’li büyükşehir belediye başkanları: ‘‘Bu hassas durumun, siyasi kamplaşma çabalarına alet edilmesini istemiyoruz’’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘devlet içinde devlet’ olmakla eleştirdiği CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı ise ortak bir açıklama yayınlayarak İçişleri Bakanlığı’na bu yanlıştan dönme çağrısında bulundu.

Açıklamada, ‘‘Belediyelerin ‘bağış’ kabul etmesi tamamen yasalken, İçişleri Bakanlığı'nın yıllardır belediyelerce yapılan uygulamayı ‘yardım’ kapsamına sokarak anlaşılması imkansız bir gerekçeyle engellemesi, hiçbir fayda sağlamayacak, sadece yardım bekleyen vatandaşlarımızın mağduriyetini arttıracaktır. Mağdur milyonlarca insanımıza yeni mağdurlar eklenirken bu konuda ‘kim haklı kim haksız’ tartışmasına girecek ve insanlarımız çare beklerken zaman kaybedecek durumda değiliz. Bu hususu kamuoyunun takdirine ve hukuka bırakıyoruz. Bu hassas durumun, siyasi kamplaşma çabalarına alet edilmesini istemiyoruz. Yardım niyetiyle yola çıktıktan sonra doğabilecek siyasi karı veya zararı hesaplayacak halde hiç değiliz. İnsanlarımızın mağduriyeti giderilsin de siyasi karı kimin olacaksa olsun, o da önemli değil. Yeter ki bütün bir ülke olarak, bütün kurumlar olarak hep birden sadece elimizi değil, vücudumuzu taşın altına sokalım,’’ ifadelerine yer verildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG