Erişilebilirlik

Yemen'de El-Kaide 300 Mahkumu Kurtardı


El-kaide militanlarının ülkenin güneyindeki bir hapishaneye saldırarak kurtardığı mahkumlar arasında örgütün tanınmış liderlerinden Halid Batarfi'nin de bulunduğu bildiriliyor

Yemen’in güneyinde hükümet yanlısı güçlerle Şii Husi isyancıları arasında çatışmalar sürerken el-Kaide militanları bir hapishaneye saldırarak 300 mahkumu kurtardı.

Güvenlik yetkilileri el-Mukalla cezaevinden Perşembe günü kurtarılan mahkumlar arasında örgütün tanınmış liderlerinden Halid Batarfi’nin de bulunduğunu bildirdi.

Öteyandan Husi isyancıları Aden’in merkezine girmek için hükümet yanlısı güçlerle çatışmaya devam ediyor.

Suudi Arabistan bir haftasını dolduran hava saldırılarının Husilerin ilerleyişini gerilettiğini açıkladı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki hava saldırıları başkent Sana’yı kontrol eden oradan da güneydeki Aden’e ilerleyen İran destekli Husileri durdurmayı amaçlıyor.

Birleşmiş Milletler, bir haftadır süren hava operasyonlarının ilk 5 gününde 93 sivilin öldüğünü, 364 sivilin ise yaralandığını bildirdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri William Spindler Amerika’nın Sesi’yle yaptığı açıklamada kurumunun Yemen’de 250 bin kişiyi mülteci kayıt ettiğini belirtti.

BM Sözcüsü Ferhan Hak Salı günüBM’nin uluslararası görevlilerinin ülkeyi terk ettiğini ve ülkedeki çalışmaların birkaç yüz yerel görevliyle yürütüleceğini açıklamıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG