Erişilebilirlik

Elektrikli Arabaların Yaygınlaşması Akü Geliştirilmesine Bağlı


Elektrikli Arabaların Yaygınlaşması Akü Geliştirilmesine Bağlı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

Elektrikli Arabaların Yaygınlaşması Akü Geliştirilmesine Bağlı

Elektrikli araç satışları en fazla Çin’de yapılıyor. Çin hükümeti, elektrikli araç teknolojisini, hava kirliliğine karşı en iyi çözüm olarak görüyor.

Hükümet, önümüzdeki yıldan itibaren, Çin’deki bütün otomobil üreticilerine, araçlarının en az yüzde sekizini elektrikli araç olarak üretme zorunluluğunu içeren bir önlem planı hazırlıyor. Otomobil üreticileri gelişmeleri yakından izliyor.

Bu yıl, Şangay Otomobil Fuarı’nda da, elektrikli araçlar öne çıktı.

Ancak ne Çin’de ne de Amerika’da tüketiciler elektrikli otomobil satın alma konusunda acele etmiyor. Bunun sebebi de açık.

Elektrikli araba sahibi Sunita Halasz, yaşadığı bölge civarındaki bütün arkadaşlarının telefonlarını kaydetmiş. Çünkü her an arkadaşlarından birinin garajındaki elektrik prizlerini kullanması gerekebilir.

Elektrikli araç sahipleri, her an akülerinin bitip yolda kalma korkusu yaşıyor. Sektörde bu duruma menzil kaygısı adı veriliyor.

Benzinli otomobillerin sağladığı sürüş menzillini ve depoyu birkaç dakika içinde doldurma kolaylığını, akülü araçlar hala sağlayamıyor. Öte yandan şarj istasyonları Çin’de, Amerika’da ve daha birçok ülkede giderek yayılıyor.

Dünyaca tanınan ünlü bir elektrikli otomobil üreticisi, bu yıl şarj istasyonlarının sayısını 10 bine çıkaracağını açıkladı. Diğer üreticiler de benzer sözler veriyor.

Ancak yeni bir çığır için, daha fazla elektrik depolayan akü üretilmesi gerekiyor.

Uzmanlar, akü teknolojisi gelişene kadar, yarı benzinli-yarı elektrikli hibrit otomobilleri tercih etmenin en doğru seçenek olduğunu söylüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG