Erişilebilirlik

Elçilikler Kapatıldı 4 Kişi Gözaltına Alındı


Türkiye’deki İngiltere ve Almanya büyükelçiliklerine yönelik terör tehdidi nedeniyle gözaltına alınan dört kişinin herhangi bir terör örgütüyle bağlantısı olmadığı açıklandı.

IŞİD terör örgütünün Türkiye’deki Almanya ve İngiltere büyükelçiliklerine yönelik eylem yapacağı istihbaratı üzerine, iki ülkenin Ankara ve İstanbul’daki diplomatik temsilcilikleri kapatılmıştı.

Reuters haber ajansına konuşan bir Türk yetkili, olayla ilgili sürdürülen soruşturma kapsamında potansiyel eylemle bağlantılı dört kişinin gözaltına alındığını kaydetti.

Şüphelilerden üçünün Ankara’da, birinin de İstanbul’da gözaltına alındığı belirtilirken daha fazla ayrıntı verilmedi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise, bu hafta boyunca Alman diplomatik temsilcilikleri ve okullarının tedbir amaçlı olarak kapatıldığını doğruladı. Alman yetkili, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, istihbaratın “tam olarak doğrulanamadığını” kaydetti.

Alman yetkili, “Bu tür ihbarları ciddiye alıyoruz. Bu nedenle Türkiye’deki diplomatik temsilcilikleri ve Alman okullarını kapalı tuttuk. Bu bir önlem amaçlı bir adım,” dedi.

Alman sözcü, diplomatik temsilciliklerin Pazartesi günü açılıp-açılmayacağıyla ilgili kararın haftasonu verileceğini de kaydetti.

Türkiye, geride bıraktığımız son bir yıl içinde hem IŞİD hem de PKK terör örgütünün intihar saldırılarının yanısıra çok sayıda saldırının hedefi oldu. Türkiye, sınırındaki cihatçı grupları püskürtmek ve Kürt grupların topraklarını sızmasını önlemek amacıyla geçen ay Suriye’deki ilk büyük askeri harekatını başlattı.

Öte yandan İngiltere, vatandaşlarına Suriye sınırı ve Diyarbakır’a seyahat etmeme uyarısında bulundu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG