Erişilebilirlik

El Şebap Afrika Birliği'ne Saldırdı


Radikal İslamcı El Şebap militanları, Somali’nin güneyinde konuşlanan Afrika Birliği’nin 70’den fazla askerini öldürdü.

Görgü tanıkları, militanların içi bomba dolu bir araçla Leego kasabasındaki askeri üsse girdiğini ve üste bulunan askerlere ateş açtıklarını bildirdi.

Bir El Şebap sözcüsü, örgüt üyelerinin 50 den fazla askeri öldürdüğünü söylerken, Somalili yetkililer Amerika’nın Sesi’ne ölü sayısının 70 olduğunu bildirdi.

20 Burundi ve 40 Somalili asker ise halen kayıp. Bu askerlerin El Şebab örgütü tarafından kaçırıldığı sanılıyor.

Hem askeri üs hem de Leego kasabasının El Şebap örgütünün kontrolüne geçtiği bildirildi.

Aşağı Şabel bölgesi Valisi Abdikadir Muhammet Nur Seyidi, onlarca El Şebap örgütü militanının da öldürüldüğünü söyledi. Seyidi, militanlar arasında 15 kişinin canlı bomba olduğunu ve kendilerini havaya uçurduklarını söyledi.

Bu saldırı, El Şebap’ın Ramazan ayı başladığından bu yana düzenlediği saldırıların sonuncusu.

Burundi ve Uganda’dan katılan askeri birlikler Afrika Birliği ordusunun çoğunluğunu oluşturuyor.

2007’de El Şebap ile savaşmak için kurulan Afrika Birliği, Somali ordusuyla beraber, militanları Somali’nin ana kentlerinden çıkarmayı başardı. Kırsal kesimlerin kontrolünü halen elinde bulunduran militan örgüt, büyük şehirlerde yaptığı saldırıları buradan düzenliyor. Nisan ayında El Şebap militanları, Kenya’da bulunan Garissa Üniversitesi’ne saldırmış 148 kişiyi öldürmüştü.

Başkent Mogadişu’nun 130 kilometre güneyinde bulunan Leego kasabası, başkenti, diğer büyük şehir olan Baidoa’yı bağlayan ana yol üzerinde bulunuyor.

XS
SM
MD
LG