Erişilebilirlik

El Kaide Sorumlusu İHA Saldırısında Öldürülmüş


Nasır bin Ali el Ansi, Ocak ayında Paris’te Charlie Hebdo adlı hiciv dergisine düzenlenen kanlı saldırıyı El Kaide’nin Arap Yarımadası kolu adına üstlenmişti.

El Kaide’nin Yemen kolu, Amerika’nın geçen ay düzenlediği hava saldırısında üst düzey liderlerinden birinin öldüğünü doğruladı.

SITE adlı istihbarat grubunun elde ettiği bilgiye göre, el Kaide’nin Yemen kolu, Amerika’nın Mukalla kentine düzenlediği hava saldırısında, Nasır bin Ali el Ansi’nin, en büyük oğlunun ve bazı militanların öldüğünü bildirdi.

Ansi, Ocak ayında Paris’te Charlie Hebdo adlı hiciv dergisine düzenlenen kanlı saldırıyı El Kaide’nin Arap Yarımadası kolu adına üstlenmişti.

Pentagon’da açıklama yapan Amerika Savunma Bakanı Ashton Carter, saldırıyla ilgili bir yorum yapmayı reddetti. Carter, “Bu konuda konuşmak istemiyoruz ve konuşulacak yer bu podyum değil. El Kaide’nin Yemen’deki Arap Yarımadası koluna baskımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Amerika, Yemen’deki el Kaide teröristlerine karşı sıkça insansız hava araçlarını kullanıyor. Ancak Husi isyancılarının ülkedeki ilerleyişi karşısında, Amerika İHA’larını tuttuğu hava üssünü geçen ay tahliye etmek zorunda kalmıştı.

Ansi’nin üstlendiği Charlie Hebdo saldırısında yazar ve çizer kadrolarının bulunduğu 12 kişi, derginin yazı işleri toplantısı sırasında düzenlenen silahlı saldırıda öldürülmüştü. Dergi Hazreti Muhammed karikatürleriyle gündeme gelmişti.

Saldırganlar ayrıca daha sonra bir Yahudi süpermarketine girerek burada güvenlik kuvvetlerince ölü olarak ele geçirilmeden önce bazı rehineleri de öldürdü.

Ansi daha önceki video mesajlarında da Batılılar’a saldırı çağrısında bulunuyordu.

XS
SM
MD
LG