Erişilebilirlik

El Kaide’nin Türkçe Şifreleri Ortaya Çıktı


Diyarbakır’da 5 Haziran 2015 günü HDP’nin seçim mitingine düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili soruşturmada polis, El Kaide üyelerinin kullandığı Türkçe şifrelere ulaştı

Diyarbakır’da 5 Haziran günü HDP’nin seçim mitingine düzenlenen bombalı saldırının ardından başlatılan soruşturmayı yürüten Diyarbakır Emniyeti, Cumhuriyet Başsavcılığı'na 59 sayfalık bir rapor gönderdi. Terör uzmanlarınca hazırlanan raporda El Kaide üyelerinin, çatışma bölgelerinde kullandığı şifreli kelimeler ve anlamları da yer aldı. Terör uzmanları, militanların iletişimlerinde ve teknik takiple dinlemelere karşı bu şifreleri kullandığını belirledi. Türk polisi tarafından deşifre edilen şifrelerin örgüt içindeki Türkler için hazırlandığı belirlendi. Polisin tespitine göre, şifreler, Türkiye'de bulunan örgüt mensupları ile çatışma alanlarındaki kişiler arasında kullanılıyor. Polisin deşifre ettiği bazı şifreler şunlar:

Memleket: Suriye (Suriye'de Nusret cephesinin hakim olduğu yerler)

Şantiye: Kamp yeri

Eleman/işçi: Mücahit (Eğitim alan ve aktif çatışmalara giren örgüt mensupları)

Müteahit: Kamp sorumlusu (Faaliyet yürütülen kampın genel sorumlusu)

İnşaata gitti: Çatışmaya gitmek

Alışveriş: Çatışma

Müşteri: Şebbia milisi (Esat gücü)

Villa: Kamp

Nişanlı: Yaralı

Düğün-evlendi: Çatışmada ölmek-şehit düşmek

Kalem: Silah

Ribat: Nöbet

Muasker: Acemi eğitimi

Beytülmal: Şeriat düzene göre idare malı-devlet hazinesi

Antreman: Silahlı eğitim

İnfak: Örgüte yapılan yardım

Polis raporunda ayrıca, El Kaide’nin çatışma bölgelerindeki gruplarla irtibata geçerek, faaliyetlerini Türkiye içine taşıyabileceğine vurgu yapıldı. Dini öğrenme amacıyla ev toplantıları düzenlendiğine dikkat çekilen fezlekede, sohbetlerde cihat kavramının radikal yorumu ile sadece silahla olabileceği öğretisinin vurgulandığı belirtildi. Fezlekede, belirtilen olguları yaşam felsefesi haline getiren sempatizanların, yerel hücreler oluşturup birlikte hareket etme, örgütle organik bağ kurma veya örgüt yöneticileri ile iletişime geçerek silahlı eğitim almak üzere çatışma bölgelerine kanalize edilmeye çalışıldığı belirtildi. Türkiye'de ve kamplarda her türlü silahlı ve siyasi eğitimi almış şahısların militan kimliği ile güvenlik güçlerinin karşısına çıktığını kaydeden polis, bu kişilerin her an sansasyonel bir eylem yapma eğilimlerinin olduğunu vurguladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG