Erişilebilirlik

Efkan Ala: 'Bu Akıldışı Olaylar Derhal Durmalı'


Kobani'deki IŞİD kuşatması İstanbul'da da protesto edildi

Türkiye'de IŞİD'i protesto gösterilerinin bilançosu 12 ölü. Doğan Haber Ajansı'na göre, ölü sayısının artması ve gösterilerin büyümesi üzerine Diyarbakır, Muş, Siirt ve Batman'da sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başladı. IŞİD'in Kobani saldırılarını protesto için yapılan gösterilerin büyümesi üzerine bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Efkan Ala, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Kobani çağrısını eleştirdi ve "Bu olayların derhal durması lazım. Bu akıldışı tutuma derhal son verilmelidir" dedi.

İstanbul'da Kobani gerilimi devam etti. Kadıköy, Beyoğlu, Dolapdere, Esenyurt, Okmeydanı, Sultangazi ve Bağcılar'da gösteriler yapıldı, polis protestoculara müdahale etti, polisle çatışan onlarca kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Aralarında maskeli kişilerin de bulunduğu göstericilerin Dolapdere'de bir aracı, Gazi Mahallesi'nde de bir belediye otobüsüyle bir marketi ateşe verdiği görüldü

Bu arada HDP milletvekili Pervin Buldan, 'Kobani düşerse barış süreci biter' diye konuştu. HDP'nin açıklamasında "Kobani'ye destek vermemek çözüm sürecini durdurur" denmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise İslahiye'deki Suriyeli mülteci kampını ziyareti sırasında konuştu ve "IŞİD'in saldırısı iç siyaset malzemesi yapılamaz" diyerek HDP'ye tepki gösterdi. Erdoğan, "Kobani çözüm sürecinin şantajı haline getiriliyor. Havadan bombalamayla terör bitmez. Karada mücadele edenlerle işbirliği şart. Uçuşa yasak bölge ilan edilmesi gerekiyor. Herhangi bir tehdide anında karşılık veririz. IŞİD'in saldırısı iç siyaset malzemesi değildir" diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da CNN Televizyonu'ndan Christiane Amanpour'a yaptığı açıklamada tampon bölge istediklerini ve Amerikan stratejisi Esat'ı da kapsarsa kara gücü olacaklarını belirtti.

Diyarbakır, Muş, Siirt, Batman ve Van'da çıkan olaylarda 12 kişinin ölmesi üzerine Diyarbakır'a bağlı yedi, Mardin'e bağlı altı ilçede ikinci bir karara kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Van'a bağlı Erciş, Kurtalan ve Varto'da da sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Diyarbakır ilinde ilk ve orta dereceli okullar tatil edildi. Yetkililer provakasyona karşı da halkı uyardı ve sukunet çağrısı yaptı.

Türkiye'de IŞİD gerginliği can alırken Amerika ve NATO temsilcileri Türk yetkililerle temaslara başlıyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Başkan Barack Obama'nın IŞİD'le mücadele koalisyonu temsilcisi John Allen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile sınır güvenliği ve NATO'nun atmayı planladığı olası adımları görüşecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG