Erişilebilirlik

‘Dünyada Enformasyon Savaşları Yaşanıyor’


John Lansing

Amerika’nın Sesi’nin (Voice of America) bağlı olduğu Yayın Yönetim Kurulu (BBG) Başkanı John Lansing, dünyada bilgi (enformasyon) savaşları yaşandığını söyledi.

BBG ve George Washington Üniversitesi Medya ve Halkla İlişkiler Okulu, Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla Washington’da bir panel düzenledi. Panelde uluslararası gazeteciliğin önündeki zorluklar, yalan haberlerin sayısının artması ve medyanın güvenilirliği nasıl oluşturabileceği konuları tartışıldı.

Lansing, Rusya’nın Amerika’daki son başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarını gündeme getirerek, toplumun bu haberlerden sonra gerçek anlamda harekete geçmesi ve doğru bilgiye yönelik yatırımlarını arttırması gerektiğini belirtti. Lansing, bu yapılmadığı takdirde “ortaya çıkabilecek sonuçlardan korkuyorum” ifadesini kullandı.

BBG’nin yönetim kurulunda da yer alan, Dışişleri Bakanlığı Kamu Diplomasisi Müsteşar Vekili Bruce Wharton, “dünya genelinde medya ortamının kötüye gittiğinin hissedildiğini” kaydetti. Wharton, “Basın özgürlüğünü savunmak için hepimizin burada olması önemli” dedi.

NPR radyosunda yayın yönetmeni olan Michael Oreskes de, yalan haberlerdeki artışın, gazeteciliğin, gerçekleri ortaya çıkarmaya yönelik temel görevine zarar verdiğini söyledi.

“Gazetecilerin, bir enformasyon savaşının içine savaşçılar olarak çekilemeyeceğini” belirterek, “Biz herhangi bir tarafta değiliz” diyen Oreskes, gazetecilerin güvenilirliklerini yeniden oluşturması ve izleyici ve okuyucularıyla bir ilişki tesis etmesi gerektiğini vurguladı.

CNN’in dış politika muhabiri Elise Labott da, bazı medya kurumlarının ‘yalan haberler’ ürettiği yolundaki algı ve iddialara işaret ederek, “Bu durum, günümüzü kendimizi savunmakla geçirmemize neden oluyor” diye konuştu. Labott, gazetecilerin şimdi, sadece haber takip görevini yerine getirmek yerine, verdikleri bilgilerin doğru olduğunu kanıtlamaları gerektiğini kaydetti.

Lansing, ABD’nin yabancı ülkelerin propagandasına karşı çıkmak için buna kendi propagandasıyla yanıt vermesi gerektiği şeklinde zaman zaman görüşler duyduğuna işaret ederek, BBG’nin bunu yaptığı takdirde güvenilirliğini kaybedeceğini savundu.

John Lansing, dünya genelinde gerçeklerin rejimler tarafından sorgulandığı örneklerin varlığına işaret ederek, bu örnekler arasında Türkiye’nin de bulunduğunu belirtti.

Panelin moderatörlüğünü yapan, George Washington Üniversitesi Medya ve Halkla İlişkiler Okulu Direktörü Frank Sesno da medyanın daha iyi iş çıkarması gerektiği görüşünde. Sesno, “Güvenilir değiliz, şeffaf değiliz” dedi. Medyanın, bilgiyi nasıl topladığı hakkında toplumu her gün eğitmede daha iyi bir iş çıkarması gerektiğinin altını çizen Sesno, “Bu çok daha bilinçli bir kampanya haline gelmeli” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG