Erişilebilirlik

Diyarbakır’da ‘Leyla Güven’ Gerilimi


Abdullah Öcalan’ın kimseyle görüştürülmemesine tepki amacıyla 60 günü aşkın süredir açlık grevi yapan HDP Milletvekili Leyla Güven’e destek amacıyla bir yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe aralarında HDP milletvekilleri Remziye Tosun, Dersim Dağ ve Musa Farisoğullları'nın da bulunduğu kalabalık bir grup katıldı. Güven’in tutuklu bulunduğu E Tipi cezaevine gitmek isteyen grup, HDP İl Binası’ndan çıkarak yürümeye başladı. Ellerinde Güven’in fotoğraflarını taşıyan ve sık sık slogan atan grubun yolu polis tarafından kesildi.

Polisin dağılmalarını istediği grup yürümekte ısrar etti. Bunun üzerine polis grubu zor kullanarak dağıttı. Müdahale sırasında HDP’li milletvekilleri ve polis arasına da itişme yaşandı. Polis tarafından çembere alınan grup, sloganlar eşliğinde parti binasına geri döndü.

Bu arada Halkların Demokratik Kongresi 9’uncu Genel Kadın Kongresi’nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Leyla Güven’in eylemine destek verilmesi çağrısı yaptı. Kışanak, ”Siyaset yapanlar başta olmak üzere sevgili Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Figen Yüksekdağ’ın, Sebahat Tuncel’in ve ismini sayamayacağım yüzlerce binlerce arkadaşımızın cezaevinde rehin tutulduğu bir döneme tanıklık ediyoruz. Bu süreçler bize bir kez daha gösterdi ki, hepimizin üzerinde durması ve yoğunlaşması gereken bu ülkenin kırmızıçizgisi olan bazı hassas noktalar var. Bu noktaların başında tecrit meselesi geliyor. Biz kadınlar tecridin kalkması için ortak bir mücadele yürütemezsek, Leyla Güven’in sesine ses olamazsak, onun çığlığını duyamaz ve elimizi Leyla Güven’e uzatamazsak, bu karanlık günlerin devam edeceği, demokrasinin ayaklar altına alındığı, demokratik siyasetin tasfiye edildiği yeni yeni süreçlerle karşılaşacağımızı belirtmek isterim” dedi.

Diyarbakır E Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Leyla Güven, 7 Kasım 2018 tarihinden bu yana açlık grevi yapıyor. Güven’in ardından, değişik cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler de eylem yapmaya başlamıştı.

Öcalan kardeşiyle görüştü

Bu arada 2016’dan bu yana kimseyle görüştürülmeyen Abdullah Öcalan bugün kardeşi Mehmet Öcalan'lagörüştü. VOA Türkçe’nin ulaştığı Abdullah Öcalan’ın yeğeni ve HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan görüşmeyi doğruladı.

Öcalan, şunları söyledi “Bu durumu görüşme olarak değerlendiriyoruz. Ancak üzerindeki tecrit devam etmektedir 2,5 yıldır ilk defa yaşamına dair bilgi alabildik. Durumu iyi görünüyor. Aile olarak talebimiz Sayın Öcalan’ın Türkiye’deki diğer mahkumların sahip olduğu haklara sahip olmasıdır. Bu hakların aynı seviyede olması gerekiyor. Bu haklar haftada ya da on beş günde bir ailesiyle görüşmedir. Bu koşullar anayasa ve yasalarda vardır. Aile olmamız nedeniyle haftada bir görüşme hakkı var. Hakların ihlal edilmemesi gerekir.”

Daha sonra sosyal medya hesabından bir açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, şunları söyledi: “Sayın Abdullah Öcalan ile kardeşi Mehmet Öcalan bugün bir görüşme gerçekleştirdi. Sayın Öcalan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu ve bir kaç gün sonra halkımızı daha detaylı bilgilendireceğimizi belirtmek isterim.“

XS
SM
MD
LG