Erişilebilirlik

Devrimden İki Yıl Sonra Mısırlılar’ın Duyguları Hala Karışık


Devrimden İki Yıl Sonra Mısırlılar’ın Duyguları Hala Karışık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00

Mısır’daki tarihi ayaklanmanın ikinci yılı geride kalırken işçisinden aydınına birçok Mısırlı durum değerlendirmesi yapıyor. Amerika’nın Sesi Kahire muhabiri Elizabeth Arrott’ın haberi

Sokaktaki Mısırlı için devrimden bu yana geçen iki yıl hem sevindirici hem de zor oldu. Birçok kişi, en büyük kazanımın kendilerini daha güçlü hissetmeleri olduğunu söylüyor. Giza’da oturan Ehab Gohar bu duyguyu şöyle açıklıyor: “Devrimden önce özgürlük yoktu. Şimdi kameranın karşısına geçip Cumhurbaşkanına çekinmeden halkın şunlara ihtiyacı var diyebiliyorum.”

Romancı Ala el Esvani kitaplarında Mısır halkının umutlarını ve mücadelesini yakından gözlemleyen bir yazar. Ayaklanma sırasında o da milyonlarca Mısırlı gibi sokaklara dökülmüş ve Mısır halkındaki temel değişikliğe tanık olmuş.

“Devrim sırasındaki en önemli değişim, insanlardaki değişimdir. Bir kere korku bariyerleri aşılınca bunun geri dönüşü yoktur. Mısırlılar bundan sonra hiçbir şeyden korkmayacak.”

Ancak bazı Mısırlılar devrimci ruhun tehdit altında olduğundan korkuyor ve gösterileri sürdürmek için sokaklara dönüyor. Onlara göre İslamcı Muhammed Mursi’nin cumhurbaşkanı olması ve tartışmalı yeni anayasanın kabul edilmesi sorunların ve bölünmelerin başlangıcı.

Nil Nehri’nde kaptanlık yapan Mustafa Siyam, Müslüman Kardeşler’e kuşkuyla bakıyor ve grubun yalnızca kendi çıkarlarını kolladığını düşünüyor.

“Yönetimdekilerin, tüm ülkeden sorumlu olduklarını anlaması gerekir.”

Müslüman Kardeşler’i eleştiren El Esvani’ye göre, altyapının kurulması ve işsizlikle mücadeledeki başarısızlığı, hükümete daha büyük sorumluluklar yüklüyor.

“Bence bu devrim için yararlı. Ancak Müslüman Kardeşler için iyi değil çünkü başarılı değiller ve hergün onlara gösterilen destek azalıyor.”

Ancak bazıları, Cumhurbaşkanı Mursi’ye karşı sabırlı olunması gerektiğini düşünüyor. Ekonomik sıkıntı çeken fırıncı Eşref el Hüseyni, hükümete sempati duyuyor.

“Müslüman Kardeşler hükümeti birçok sorunla boğuşuyor. Bunların üstesinden gelmek için çok sıkı çalışıyor.”

Müslüman Kardeşler Mısır’ın en iyi organize olmuş siyasi grubu ve hükümeti destekleyen karşı gösteriler düzenleme konusunda çok başarılı.

El Esvani muhalefetin dağınıklığını, bir şeylerin onlara dikte edilmesini reddedişini ve herkesin kendi düşüncelerine göre hareket etmesini savunuyor.

Durumun zamanla kendi lehlerine döneceğini düşünen El Esvani, Amerikan ve Fransız devrimlerinin ne kadar uzun sürdüğünü hatırlatıyor.

“Eğer devrimin bir iki yıl içinde gerçek değişimler getirmesini bekliyorsak bu yalnızca bizim devrimler tarihini iyi okumadığımız anlamına gelir.”

El Esvani, asıl önemli konunun doğru yönde ilerlemek olduğunu vurguluyor. Ona göre Mısır doğru yöne bakıyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG