Erişilebilirlik

Demirtaş: ”Türkiye Musul ve Kerkük’ü Sınırlarına Katmak İstiyor”


Partisinin Diyarbakır İl Başkanlığında bir basın toplantısı düzenleyen Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Musul operasyonunu değerlendirdi.

Partisinin Diyarbakır İl Başkanlığında bir basın toplantısı düzenleyen Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Musul operasyonunu değerlendirdi. Demirtaş, Türkiye’nin Musul Operasyonu’na katılmak istemesinin arkasındaki amacın Musul ve Kerkük’ü sınırlarına katmak olduğunu savundu. Demirtaş, “Neden katılmak istediğini Cumhurbaşkanı açıklıyor zaten. ‘Misak-ı Milli’ye bakın anlarsınız,’ diyor. Musul ve Kerkük’ü Türkiye sınırları içerisine katmak istiyor. Misak ı Milli’nin en azından sınırlar bölümü budur. Eğer Cumhurbaşkanının niyeti buysa, Musul ve Kerkük’ü başta olmak üzere Güney Kürdistan’ı hatta Rojava Kürt bölgesini Türkiye’nin resmi sınırlarına katma gibi bir emperyal amaç varsa bu, bölgede yeni savaşlara, dünya savaşına gidecek yolun taşlarını döşemekten başka bir şeye yaramaz. Türkiye’nin Musul’la ilgili bir müdahalesi olacaksa - ki olmalı - o da Musul’da biran önce huzurun sağlanması, demografik değişimlerin önlenmesi, göç etmek zorunda kalmış, IŞİD’in saldırısı nedeniyle ya da Saddam döneminde Musul’u terk etmiş Musul halkının tekrar dönüşünü sağlamak olmalı, Türkiye’nin görevi, işi bu olmalı. Bölgede huzur barış istikrar için çalışmalı Türkiye. Bunun için bir dış politika üretilirse biz HDP olarak bu politikanın başarısı için çalışırız. Ama sınırları değiştirmek üzere, işgal amaçlı yapılacak her türlü girişim, büyük bir zarar getirir. Biz HDP olarak kesinlikle böyle bir politikanın yanında olmayız, eleştiririz karşı çıkarız. Musul denkleminde Türkiye’nin olmamasının nedenlerinden biri de Erdoğan’ın, AKP hükümetinin bu niyetidir. Bu niyeti bütün dünya okuyor, Musul halkı da okuyor. Kimse Türkiye’nin Musul’a gelmesini istemiyor çünkü niyet gerçekten Misak-ı Milli’de belirtilen sınırlara ulaşmaksa böyle bir işgal anlayışı çılgınlıklara, çatışmalara daha büyük savaşlara yola açar. Türkiye’de Osmanlı’nın son dönem krizlerine benzer bir kriz yaşandığı doğru. Türkiye kendi iç barışını, demokrasisini güçlendirirse, başarıyla çıkar öbür türlüsü sonu belirsiz maceralardır. Bu maceraların geçen yüzyılda ülkelere neler yaşattığını gördük,” dedi.

Musul operasyonu: 552km karelik alan geri alındı

Demirtaş bu açıklamaları yaptığı sırada Musul operasyonu da tüm hızıyla sürüyordu. Operasyonun üçüncü gününde IŞİD’ten temizlenen bölge 552 km2’ye ulaştı. Güneyden Irak ordusu Doğudan ise Kürt güçleri tarafından sürdürülen operasyonda temizlenen alanlarda, patlayıcı ve tünel araması yapılıyor. Yabancı askerler de ön saflarda danışmanlık yaparken, IŞİD hedeflerinin koordinatlarını savaş uçaklarına ve arkadaki birliklere aktarıyor. Irak ordusu da şimdiye kadar 21 köyde kontrolü sağladı. Hemdaniye ve Nemrud kasabaları da sert çatışmaların ardından ordunun denetimine girdi.

Bu arada Şengal’deki bir Peşmerge birliği bu sabah saldırıya uğradı. Birkaç koldan saldıran IŞİD militanları, iki saatlik çatışmanın ardından geri çekilirken, üç araçları da imha edildi.Öte yandan Abbasiye köyündeki bir Irak tankı da IŞİD’in attığı Katyuşa füzesiyle imha edildi.

Operasyon sürerken, Musul çatışmalardan kaçan yaklaşık 2 bin kişinin kentin güneyinden Suriye sınırına doğru gittikleri öğrenildi. Peşmerge’nin harekat düzenlediği Hazır cephesinde olası göçe karşı çadır kentler kurulurken, Irak ordusunun operasyon başlattığı bölgelerden de sivillerin tahliyesi için koridor açıldığı belirtildi. Musul’un kent merkezinde ise valilik binası IŞİD tarafından havaya uçuruldu.

Demirtaş: ”Türkiye Musul ve Kerkük’ü Sınırlarına Katmak İstiyor”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:02 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG