Erişilebilirlik

Demirtaş'tan Erdoğan'a Tazminat Davası


Cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bir konuşmasında kendisine 'terörist' diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında 60 bin liralık tazminat davası açtı

Dava dilekçesi Demirtaş'ın avukatları Sertaç Buluttekin ve Aygül Demirtaş Gökalp tarafından Diyarbakır Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne verildi. Demirtaş, G20 zirvesi sonrası düzenlediği basın toplantısında hakkında 'terörist' ifadesini kullandığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan manevi tazminat talep etti.

Bir kopyasına Amerika’nın Sesi’nin de ulaştığı dava dilekçesinde,7 Haziran 2015 seçimlerinde Demirtaş'ın Eş Genel Başkanı olduğu, HDP'nin 6 milyon 58 bin 489 oy alarak TBMM'de temsil edilen 3'üncü parti olduğu vurgulanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Demirtaş ile ilgili yargı ve yargı bağımsızlığına müdahale niteliğinde açıklamalar yaptığı belirtildi.

Dilekçede şu görüşlere yer verildi; “Son olarak, hem müvekkilin kişilik haklarına saldırı, hem yürütme erkinin, yargı erki ve yargı bağımsızlığına müdahale niteliğinde bir açıklama; Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen G 20 zirvesine Türkiye Cumhuriyeti devletini temsilen Cumhurbaşkanı sıfatıyla katılan davalı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilmiştir. Anayasa'ya göre suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar hiç kimse suçlu sayılamaz. Davalı Recep Tayyip Erdoğan, mevcut durumda 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla Türkiye'nin en etkili ve yetkili kişisi konumundadır. Son Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı makamına verilen 'Devlet Başkanlığı' sıfatıyla, Cumhurbaşkanlığı görevini ifa eden davalı Recep Tayyip Erdoğan'ın devlet organları üzerindeki etki ve yetkisi daha da artmıştır. Yüksek yargı mensuplarını belirlemek için verilen atama/seçme yetkileri adalet sistemi üzerinde Cumhurbaşkanı’nın etkisi ve yetkisi çok ciddi oranda artmıştır. Davalının herhangi bir söylemi, devletin organlarında görevli birçok yetkili tarafından emir telakki edilmekteyken müvekkil için kullandığı beyanların müvekkilin yargılandığı mahkemeleri, müvekkil aleyhine etkileyeceği güçlü bir olasılıktır. Davalının bu açıklamaları ile müvekkilin, hukuk güvenliği ve sahip olduğu adil yargılanma hakkı da davalı tarafından kabul edilemez şekilde, ihlal edilmeye çalışılmaktadır."

Türkiye'de bir kişinin terör suçlusu tanımlanabilmesi için, o kişi hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı olması gerektiği ifade edilerek, Demirtaş ile ilgili terör suçundan kesinleşmiş hiçbir mahkûmiyet kararı olmadığı vurgulandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın buna rağmen kullandığı 'terörist' ifadesi ile masumiyet karinesini yok sayarak Demirtaş'ın manevi varlığına saldırıda bulunduğu belirtilerek Erdoğan hakkında yasal faiziyle birlikte, 60 bin 584 lira 89 kuruş manevi tazminat kararı verilmesi istendi.

Dilekçede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının Demirtaş'ın kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğu da öne sürüldü.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG