Erişilebilirlik

Davutoğlu Merkel'den AB Üyeliğine Destek İstedi


İki başbakanın Berlin'deki görüşmesinde Türkiye'nin AB üyelik sürecinin yanısıra Suriye'deki savaş, terörle mücadele, Paris'teki terör olayı ve Almanya'daki İslam karşıtı PEGİDA hareketi gündeme geldi

Paris’deki ‘Terörü telin ve Fransız halkıyla dayanışma’ yürüyüşüne katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Federal Başbakanlık binasında buluştu.

İki başbakanın yaklaşık iki saat süren görüşmesinde ağırlıklı olarak Suriye'deki savaş, terörle mücadelede işbirliği, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik süreci ele alınırken, Paris’deki terör olayı ve son zamanlarda Almanya'da yaptığı gösterilerle gündeme gelen İslam karşıtı PEGİDA hareketi gündemin en önemli konularını oluşturdu.

İki lider çalışma yemeğinin ardından ortak basın toplantısı için birlikte basının karşısına çıktı. Merkel Türkiye'nin Suriye'den gelen sığınmacılar konusunda büyük çabalar gösterdiğini ve insani katkılarda bulunduğunu ifade etti.

Almanya’da yaşayan Türkler iki ülke arasında ‘canlı bir köprü gibi’ diyen Merkel, ülkede yaşayan hangi dinden ırktan olursa olsun herkesin Başbakanı olduğunu açıkladı ve ‘Biz dinler arası diyaloğu da her zaman desteklemekteyiz’ şeklinde konuştu. Merkel teröre karşı iki ülkenin ittifak içinde olması gerektiğini söylerken, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürtlerle barış için gösterdiği çabayı destekliyoruz’ dedi.

Konuşmasının başında 3 milyonu aşkın Türk ve Türkiye kökenli kişinin Almanya’da yaşadığını ve bu açından Almanya-Türkiye ilişkilerinin çok önemli olduğunu belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya’nın Türkiye’nin AB üyeliğine destek vermesini beklediklerini söyledi ve AB içinde yer alacak Müslüman bir ülkenin İslam dünyasına mesajının çok olumlu olacağını açıkladı.

Başbakan Merkel ise konuya yönelik cevabında, Türkiye’nin AB içindeki tam üyeliğine karşı tavrının Paris’deki terör olayı ve sonrasındaki tartışmalarla da değişmediğini, ancak müzakerelerin devamından yana olduğunu söyledi. Türkiye ile müzakere sürecinde hukuk faslının açılacağını anımsatan Merkel, Davutoğlu ile ikili zirvede Kıbrıs sorununun da ele alındığını, Berlin’in bu konuda çözüm için yardımcı olmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.


Bir Alman gazetecinin Türkiye’nin sınırlarını iyi korumadığını ve teröristlerin Suriye’ye giriş-çıkış yapabildiklerini ima eden bir sorusu üzerine, Başbakan Davutoğlu bu konudaki sorumluluğun Türkiye’den değil, istihbarat konusunda yaşanan eksikliklerden kaynakladığını savundu.

Paris’de yaşanan terör olayı sonrasında bazı çevrelerin İslam’la terörü yan yana getirmesini sert sözlerle kınayan Davutoğlu, ‘Terörün dini yoktur, terör örgütü neyse onun adıyla anılmalıdır’ şeklinde konuştu.

Basın toplantısındaParis’te yapılan törendeki birlik atmosferini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, Avrupalı liderlerin aynı hassaslığı yabancı düşmanlığına karşı da göstermesi gerektiğini söyledi. Dresden’de her hafta Pazartesi günleri İslamiyet karşıtı gösteriler düzenleyen PEGİDA hareketini isim vermeden eleştiren Davutoğlu, Başbakan Merkel’in bu konudaki tavrından olumlu sözlerle bahsetti ve yabancı düşmanlığı ile İslamofobi’ye karşı verilen mücadelenin Avrupa’nın kültürünün korunması açısından önemli olduğunu söyledi.


Daha önce Dışişleri Bakanlığı döneminde çok kez Berlin’e gelen Davutoğlu Merkel’le buluşmasından sonra Körber Vakfı'nda Türkiye’nin stratejik ve ekonomik önemi konulu bir konuşma yaptı. Akşam saatlerinde AKP’ye yakın Avrupalı Türk Demokratlar Birliği UETD’nin düzenlediği bir kapalı salon toplantısında vatandaşlarla bir araya gelmesi planlanan Başbakan Davutoğlu bu toplantının ardından Türkiye'ye dönecek.


Bu arada Başbakan Merkel ve hükümet üyelerinin, Paris'teki terör saldırısının kurbanları anmak amacıyla Müslüman kuruluşlar tarafından Salı akşamı Brandenburg Kapısı önünde düzenlenecek gösteriye katılacakları da açıklandı. Almanya Müslümanlar Konseyi, Brandenburg kapısı önünde ‘uyarı nöbeti’ olarak tanımlanan toplantının, Fransa'daki saldırılarda ölenlerin yakınları ve Fransız halkı ile dayanışmasının bir göstergesi olarak düzenlendiği bildirilmişti.


‘Birlik içinde tavır alıyoruz’ sloganıyla düzenlenecek gösteride katılımcıların Fransız Büyükelçiliği Binası’nın da bulunduğu Brandenburg Kapısı’nın önündeki meydanda Paris’teki terör saldırılarında hayatlarını kaybedenler için saygı duruşunda bulunmaları, mumlar yakarak uyarı nöbeti tutmaları ve Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un da bir konuşma yapması bekleniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG