Erişilebilirlik

15 Temmuz Darbe Girişimi Washington'da Tartışılıyor


15 Temmuz Darbe Girişimi Washington'da Tartışılıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminin birinci yılında Amerika dahil olmak üzere birçok ülkede darbe girişimiyle ilgili etkinlikler düzenleniyor. Washington’da düzenlenen etkinliklerden biri de Global Policy Enstitüsü ve Bahçeşehir Üniversitesi tarafından organize edildi.

Global Policy Enstitüsü Başkanı Paolo von Schirach’ın moderatörlüğünü yaptığı toplantıya Amerika’nın eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve 15 Temmuz Vakfı Başkan Yardımcısı Zeynep Bayramoğlu konuşmacı olarak katıldılar.

Toplantıda Bahçeşehir Üniversitesi tarafından hazırlanan ve darbe gecesi yaşananları anlatan 3 boyutlu sanal gerçeklik gösterisi de yer aldı. Gösteri sayesinde katılımcılar o gece yaşananları sanal gerçeklik teknolojisi ile izlediler.

Toplantıda konuşan Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Obama yönetiminin darbe gecesi Türkiye’ye karşı tavrını eleştirdi. Kılıç Amerikan yönetiminin darbe girişimine tepki göstermekte geç kalmasının üzüntü verici olduğunu dile getirdi. Büyükelçi Kılıç konuşmasında darbe girişiminin arkasında Fethullah Gülen yapılanmasının olduğunu gösteren kanıtlardan da bahsetti.

Amerika’nın eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey de 15 Temmuz gecesi Washington yönetiminde bir kafa karışıklığı olduğunu ve gerçekten ne olduğunu anlamakta zorlanıldığını söyledi. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası danışmanlarından ve aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Politikalar Danışmanı Walid Phares ise Başkan Trump’ın kampanya çalışmaları sırasında Türkiye’deki olaylardan haberdar olur olmaz Türk halkına ve hükümetine destek veren bir açıklama yaptığına dikkat çekti.

Toplantıdaki konuşmacılardan biri olan Denise Natali de Amerikan kamuoyuna Türkiye’de gerçekte neler olup bittiğini net olarak anlatmanın zorluklarından bahsetti. Bahçeşehir Üniversitesi Amerikan Araştırmaları Merkezi Başkanı Burak Küntay da konuşmasında 15 Temmuz gecesinin Türkiye’deki demokrasinin hayatta kalma mücadelesi olduğunu söyledi.

Aynı merkezde düzenlenen ikinci oturumda da darbe gecesi sokağa çıkarak tanklara engel olmaya çalışan vatandaşların yaşadıklarından kesitler aktarıldı.

Washington’da Türk Miras Vakfı (Turkish Heritage Organization) tarafından düzenlenen benzer içerikli bir toplantıya da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu video konferans yöntemi ile katılarak 15 Temmuz’da yaşananları ve Türk halkının verdiği mücadeleyi anlattı. Fethullah Gülen’in Amerika’daki yapılanmasına dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu örgütün Amerika için de tehlike arz ettiğine dikkat çekti.

Çavuşoğlu, derhal harekete geçilmezse Gülen yapılanmasının Türk-Amerikan ilişkilerini de “zehirleyeceğini” söyledi ve Amerika’ya şu uyarıda bulundu: “Eğer şimdi harekete geçmezseniz onlar ABD'yi ve Türk-Amerikan ittifakını zehirleyecekler. Ancak elebaşı dahil FETÖ üyeleri aranızda yaşıyor ve işlerini devam ettiriyor. Onların propaganda mekanizmasına aldanmayın. Gülen'in ılımlı bir Müslüman vaiz olduğunu ve radikalizme karşı Batı ile bir arada çalışmaya hazır olduğunu iddia ediyorlar. Darbe girişimi esnasında bu terörist organizasyonun sergilediği vahşilik, onların nasıl iki yüzlü olduğunu ortaya koydu."

Toplantıda ayrıca Fethullah Gülen okullarının Amerika’daki yapılanması ile ilgili bir belgesel hazırlayan yapımcı Mark Hall da vardı. Hall, Fetullah Gülen’e ait okulların Amerika’da devletten aldıkları mali destekle nasıl büyüdüklerini ve okullarda eğitim dışında ne tür faaliyetlerde bulunduklarını ifade ederek okulların Amerikan vatandaşlarının vergileri ile desteklenmeye devam etmesinin yanlış olduğunu söyledi

Benzer şekilde İstanbul’dan toplantıya video konferans yöntemi ile katılan eski Amerikalı diplomat Matthew Bryza da o gece İstanbul’da yaşadıklarını anlattı. Bryza iddiaların aksine bunun gerçekten bir darbe girişimi olduğunu ve yaşananlara kendisinin şahitlik ettiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG