Erişilebilirlik

Dallas Polisi: 'Üç Saldırgan Gözaltında Biri Öldürüldü'


Dallas emniyet teşkilatı, Perşembe günü yapılan bir gösteri sırasında beş polisi öldüren keskin nişancılardan üçünün gözaltında olduğunu, dördüncüsünün ise öldürüldüğünü açıkladı. Olay sırasında yedi polis ile iki sivil de yaralandı.

Dallas kentindeki gösteri, Minnesota ve Louisiana eyaletlerinde bu hafta beyaz polislerin iki siyah Amerikalı’yı öldürmesini protesto amacıyla yapılmıştı.

Yetkililer, saldırganların kimliğini açıklamadı. Ancak Dallas Polis Teşkilatı Başkanı David Brown, polis tarafından patlayıcı ile öldürülen bir saldırganın, polislere, “Beyazları, özellikle de beyaz polisleri öldürmek istediğini” söylediğini aktardı.

Öldürülen saldırgan, herhangi bir grupla bağlantısı olmadığını ancak beyaz polislerin bu hafta iki siyahı öldürmesinden çok rahatsız olduğunu belirtti.

Dallas kentindeki silahlı eylem, 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra, en fazla polis memurunun hayatını kaybettiği ilk saldırı oldu. Başkan Barack Obama saldırıyı, sert bir dille kınadı. NATO Zirvesi için gittiği Varşova’da konuşan Obama, saldırıların polislerin ne kadar zor bir görevi yerine getirdiklerini gösterdiğini ve polisliğin ne kadar büyük bir hayati tehlike taşıdığını acı şekilde hatırlattığını söyledi.

Dallas Polis Teşkilatı Başkanı David Brown, saldırganların neden bu tür bir eylemi planladıklarına dair bilgi vermediğini kaydetti. Brown, saldırganlardan birinin kadın olduğunu hepsinin sorgusunun devam ettiğini de söyledi.

Olayın meydana geldiği yer polis kordonu altında tutulmaya devam ediyor.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, halkın silah sesleri üzerine dağıldığını, bir görüntüde de saldırganlardan birinin polise ateş açtığı görülüyor.

Yetkililer, saldırganların amacının daha büyük çaplı bir eylem olduğunu kaydediyor. Olay yerinde bulunan şüpheli paket de bomba imha ekipleri tarafından etkisiz hale getirdi.

Dallas Belediye Başkanı, işyerleri olay yerinde olanlardan bugün bölgeden uzak durmaları çağrısında bulundu.

Polis, şüpheli bulduğu kamuflaj giyimli bir kişinin fotoğrafını araran isim olarak yayınladı. Şüpheli şahıs kendisi polise teslim oldu ve saldırıyla bir ilgisi olmadığını söyledi.

Perşembe günkü gösteriye katılan yaklaşık bin kişi, bu hafta Minnesota ve Louisiana eyaletlerinde iki siyahın beyaz polislerce öldürülmesini protesto ediyordu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG