Erişilebilirlik

Corona’yla Boğuşan İran IMF’den Acil Kredi İstedi 


Corona virüsü salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan İran, virüsün yayılmasıyla mücadeleye katkı için Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) 5 milyar dolarlık acil kredi talebinde bulundu. İran’da halen 10 binin üzerinde Corona vakası bulunuyor ve yüzlerce kişi de hayatını kaybetti.

İran Sağlık Bakanlığı sözcüsü Kianoush Jahanpour, her gün televizyondan yayınlanan ve artık günlük hale gelen basın toplantısında, son 24 saat içinde 75 kişinin daha yaşamını yitirdiğini ve ülkede 1000’in üzerinde yeni vakanın olduğunu açıkladı. Son rakamlarla birlikte ülkedeki ölü sayısı 429’a, vaka sayısı da 10 bin 75’e yükseldi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, IMF’yi, bünyesindeki ilgili mekanizmalar üzerinden İran’ın ihtiyacı olduğu fonları serbest bırakarak “tarihin doğru tarafında yer almaya ve sorumluca hareket etmeye” çağırdı.

İran Merkez Bankası Başkanı Abdülnasır Hemmati, 5 milyar dolar destek talebini geçen hafta IMF Başkanı Kristalina Georgieva’ya mektupla sunduğunu açıkladı.

IMF, virüsle savaşan ülkelere destek olmaya hazır olduğunu belirtmişti.

Zarif ayrıca diğer ülkeleri İran’a, N95 yüz maskeleri, suni solunum cihazları, ameliyat önlükleri, test kitleri, taşınabilir dijital X-ray makineleri ve diğer ihtiyaç duyular tıbbi malzeme yardımında bulunmaya çağırdı.

Dünya Sağlık Örgütü, geçenlerde bir kargo uçağıyla İran’a 105 binin üzerinde kişide uygulanabilen 1100 virüs testi kiti dahil kapsamlı bir tıbbi cihaz paketi göndermişti.

İran ekonomisi ABD yaptırımları nedeniyle de zor günler yaşıyor. Yaptırımlar yüzünden petrolünü satamayan Tahran’ın ekonomik sıkıntıları, şimdi bu son virüs salgınıyla birlikte daha da vahim boyutlara erişmiş durumda. Tüm komşuları İran’a sınırlarını kapatırken, çok sayıda ülke de İran’la seyahat bağlantılarını kesti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG