Erişilebilirlik

Corona Virüsü Salgınının Havacılık Sektörüne Maliyeti Artıyor


Çin’de başlayan ancak hızla tüm dünyaya yayılan corona virüsü salgını özellikle hava taşımacılığı sektörünü ciddi anlamda etkiliyor. Ülkelerin ve havayolu şirketlerinin hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla ardı ardına uçuşları iptal etmesi havayolu şirketlerinin gelirlerini ciddi oranda düşürken maliyetlerini de arttırıyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA Yöneticisi Brian Pearce, Singapur’da katıldığı bir basin toplantısında sektörün 2009 dolayında küresel finans krizden etkilenmesinden bu yana en kötü krizle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Hastalığın mevcut durumda havacılık sektörüne kaybının yaklaşık 63 milyar dolar düzeyinde olacağının tahmin edildiğini söyleyen Pearce daha da yayılma durumunda zararın 113 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini belirtti.

IATA yöneticisi, 20 Şubat tarihi itibariyle corona virüsü salgınının hava taşımacılığı sektörüne maliyetinin 29.3 milyar dolar civarında olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Dünya genelinde aralarında Türk Hava Yolları’nın da bulunduğu yüzlerce havayolu şirketi başta Çin olmak üzere, Güney Kore ve İtalya, İran gibi birçok ülkeye salgın nedeniyle uçuşlarını iptal etmiş durumda. Bazı firmalar uçuşlarını yaz aylarının ortalarına kadar iptal ettiğini açıklamış durumda.

Salgının sürmesi halinde uçuş iptallerinin uzaması bekleniyor. Salgın nedeniyle dünya genelinde başta spor organizasyonları olmak üzere fuar, konferans benzeri etkinlerin de iptal edilmesi havacılık sektörünü olumsuz yönde etkiliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

''Amerikalılar Ülkenin Gidişatından Memnun Değil'' - 1 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:19 0:00
XS
SM
MD
LG