Erişilebilirlik

Corona’dan İyileşen Hasta: “Geçim Derdi İşe Dönmek Zorundayım”


Hastaneden Taburcu Olan Corona Hastası VOA Türkçe’ye Konuştu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:20 0:00

Türkiye’de Corona virüsü salgınında bugün itibariyle 95 bin 591 vakadan iyileşen 14 bin 918 kişi 14 günlük ev karantinası şartıyla taburcu edildi. Bu kişilerden yeniden hastalananlar olup olmadığı bilinmiyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona virüsü salgınında son 24 saatte 119 can kaybı görülmesiyle Türkiye’nin toplam can kaybını 2.259 kişi olarak açıkladı. Koca’nın açıklamasına göre; son 24 saatte 4.611 yeni vaka görülmesiyle birlikte 11 Mart’ta duyurulmuş ilk vakadan itibaren 41 günlük süreçte ülke genelindeki vaka sayısı ise 95 bin 591 oldu. Yoğun bakımda tedavi altındaki hasta sayısı 1.865 iken bu hastalardan 1.006 ise solunum cihazına bağlı durumda. Son 24 saatte 1.488 hasta iyileşmesiyle birlikte 41 günlük süreçte 14 bin 918 kişi tedavi edilmiş oldu.

VOA Türkçe, Sağlık Bakanlığı’nın pandemi hastanesi ilan ettiği kamu hastanelerinden birisi olan Ankara Murat Erdi Eker Devlet Hastanesi’ndeydi. Burada Covid-19 vakaları için asansör dahil olmak üzere tamamiyle özel bölümler ayrılmış durumda. Covid-19 vakaları için birer kişilik karantina odaları yer alan servis katındaki personel ise mesai saatleri içerisinde diğer katlar ve personel ile temasta bulunmuyor. Karantina katında güvenlik ve sekreterya personeli dahil olmak çalışanlar koruyucu giysilerle görev yapıyor. Burada her iyileşen hasta, hem personel hem uğurlanışını göremeseler de alkış seslerini duydukları için odalarına karantina altındaki diğer hastalara umut oluyor.

Eşi de 9 gündür hastanede Corona tedavisi görüyor

Beytepe semtindeki devlet hastanesinde iyileşen ve taburcu edilmesi uygun görülen hastalardan birisi ise, 47 yaşındaki Zeki Bilim idi. Başkentte terzilik mesleğiyle uğraşan Bilim, iş yerinde çalışma arkadaşında belirtiler görülmesi ve test sonucunun pozitif çıkması üzerine kendisine de test yapılmasıyla hasta olduğunu öğrendiğini söyledi. Eşi Hacer Bilim’in de kendinin ardından pozitif çıktığını kaydeden Zeki Bilim, 14 günlük tedavi sürecinin ardından bugün Ankara Murat Erdi Eker Devlet Hastanesi’nden bugün taburcu edildi. Karantina odasından çıktığı andan itibaren acil servisteki çıkış kapısına ulaşacağı asansöre değin sağlık personelince alkışlarla uğurlandı. Alkışlardan dolayı duygulandığını kaydeden Bilim, eşini karantina olması nedeniyle görme şansı olmasa da kendisine iyi çok iyi bakıldığını ve eşini de emin ellere bıraktığını ifade etti. Tedavisi sonrasında kendisine evdeki süreçte temizliğe çok dikkat etmesi, havlu gibi her türlü eşyayı bireysel kullanması gerektiği uyarıları yapıldığını belirten Bilim, 14 günlük evde dinlenmesi ardından işine geri döneceğini söylerken, daha uzun süre dinlenme şansı olmadığını “geçim derdi” diye dile getirdi.

Türkiye’deki herkese bu hastalıkta tedavi sürecindeki zorluğa ve özellikle de karantina yalnızlığı vurgulayan Bilim, herkese sosyal izolasyon, mesafe bırakma gibi kurallara uyulması tavsiyesinde bulundu.

Bu arada Ankara Tabip Odası (ATO) ise, başkentteki Corona virüsü tanısı konulmuş sağlık çalışanları bilgisini paylaştı. ATO'nun açıklamasında, sağlık çalışanı 169 kişinin corona virüsü testinin pozitif çıktığı belirtildi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG