Erişilebilirlik

Çin, Siber Saldırı Suçlamalarını Reddetti


Çin hükümeti, Amerikan güvenlik şirketlerinin siber saldırı için kendilerini suçlayan raporunu eleştirdi

Çin ordusunu dünya genelinde sanal saldırılar düzenlemekle suçlayan Amerikan internet güvenliği gruplarının raporu, resmi Çin medyası tarafından yalanlandı.

Özel güvenlik şirketi Mandiant’ın Salı günü açıkladığı raporda Çin hükümeti doğrudan hedef alınmış, yıllardır Amerikan şirketlerine yapılan saldırılar Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na bağlanmıştı.

Bu iddialarını desteklemek için Mandiant, IP adreslerinin izlerini sürerek saldırıları düzenleyen internet korsanlarının Şangay’da bir ordu birliğinin yoğunlukta olduğu bir mahallede olduğunu anladıklarını bildirdi.

Çin, bu rapora verdiği sert yanıtta, IP adresleri kullanarak internet korsanlarının yerlerini belirlemenin güvenilir bir yöntem olmadığını iddia etti.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’nın baş sayfasında yayınladığı makalede, Mandiant’ın raporu için “acemi” ve “yasal boşluklarla dolu” sözleri kullanıldı. Bilgisayar sistemlerine yapılan saldırıların kökeninin bulunmasının “pek mümkün olmadığını” belirten ajans, internet korsanlarının saldırıları başka bilgisayarlara yeniden yönlendirdiğini belirtti.

Beyaz Saray doğrudan raporla ilgili bir açıklama yapmazken, siber güvenlik konusunun Çinli liderler ile sık sık dile getirildiği belirtildi. Amerikan hükümeti, internet korsanları tehdidine karşı yeni önlemler alındığını açıkladı.

Yorumları oku (2)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG