Erişilebilirlik

Çin hükümeti, Amerikan güvenlik şirketlerinin siber saldırı için kendilerini suçlayan raporunu eleştirdi

Çin ordusunu dünya genelinde sanal saldırılar düzenlemekle suçlayan Amerikan internet güvenliği gruplarının raporu, resmi Çin medyası tarafından yalanlandı.

Özel güvenlik şirketi Mandiant’ın Salı günü açıkladığı raporda Çin hükümeti doğrudan hedef alınmış, yıllardır Amerikan şirketlerine yapılan saldırılar Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na bağlanmıştı.

Bu iddialarını desteklemek için Mandiant, IP adreslerinin izlerini sürerek saldırıları düzenleyen internet korsanlarının Şangay’da bir ordu birliğinin yoğunlukta olduğu bir mahallede olduğunu anladıklarını bildirdi.

Çin, bu rapora verdiği sert yanıtta, IP adresleri kullanarak internet korsanlarının yerlerini belirlemenin güvenilir bir yöntem olmadığını iddia etti.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’nın baş sayfasında yayınladığı makalede, Mandiant’ın raporu için “acemi” ve “yasal boşluklarla dolu” sözleri kullanıldı. Bilgisayar sistemlerine yapılan saldırıların kökeninin bulunmasının “pek mümkün olmadığını” belirten ajans, internet korsanlarının saldırıları başka bilgisayarlara yeniden yönlendirdiğini belirtti.

Beyaz Saray doğrudan raporla ilgili bir açıklama yapmazken, siber güvenlik konusunun Çinli liderler ile sık sık dile getirildiği belirtildi. Amerikan hükümeti, internet korsanları tehdidine karşı yeni önlemler alındığını açıkladı.

Yorumunuz

Yorumları göster

XS
SM
MD
LG