Erişilebilirlik

Çin Biden ve Harris'i Seçim Zaferi Nedeniyle Tebrik Etti


ABD'nin resmi olmayan sonuçlara göre yeni Başkanı Joe Biden ve yeni Başkan Yardımcısı Kamala Harris

ABD’de yapılan başkanlık seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre kazanan Joe Biden’ı tebrik eden ülkeler arasına Çin de katıldı. Çin hükümetinden Biden’ın seçimi zaferiyle ilgili bir açıklama gelmemiş olması dikkat çekiyordu.

Günlük basın brifinginde konuya ilişkin olarak açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Demokrat Partili Joe Biden ve başkan yardımcısı Kamala Harris’i tebrik etti.

Wenbin, açıklamasında, Çin’in Amerika halkının tercihlerine saygı gösterdiğini belirtirken, “Biden ve Harris’i tebrik ediyoruz. Aynı zamanda bu seçim sonucunun Amerikan yasalarına ve prosedürlerine göre belirleneceğini de anlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Böylece Çin, Biden’ın seçimi kazandığının belli olmasının ardından neredeyse bir hafta sonra bir kutlama mesajı yayınlamış oldu. Biden’ın seçim zaferini ilk tebrik edenler arasında Yunanistan ve Mısır liderleri yer almıştı. 2016 Başkanlık seçimlerinde Çin lideri Xi Jinping, seçim gecesinin ardından Donald Trump’a tebrik mesajını iletmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG