Erişilebilirlik

‘Cihatçı John’ Hava Saldırısında Vuruldu


Amerikan Ordusu, “Cihatçı John” olarak bilinen ve Batılı rehineleri acımasızca öldürdüğü videolarla tanınan azılı İngiliz asıllı IŞİD militanını hedef alan hava saldırıları düzenlendiğini bildirdi

Amerikan Ordusu, “Cihatçı John” olarak bilinen ve Batılı rehineleri acımasızca öldürdüğü videolarla tanınan azılı İngiliz asıllı IŞİD militanını hedef alan hava saldırıları düzenlendiğini bildirdi.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suriye’de IŞİD’in kalesi olarak bilinen Rakka kentine insansız hava araçlarıyla yapılan saldırıda, içinde Muhammed Emvazi’nin bulunduğu düşünülen bir aracın hedef alındığı kaydedildi.

Adını vermeyen üst düzey Amerikalı yetkililer, içinde bulunduğu araç vurulan Emvazi’nin büyük olasılıkla öldüğünü söyledi. Pentagon Basın Sözcüsü Peter Cook, Perşembe günü gerçekleşen operasyonun hala değerlendirme aşamasında olduğunu, daha sonra bilgi verileceğini açıkladı.

Öte yandan Suriye’deki durumu yerinde inceleyen İnsan Hakları Gözlemevi adlı bağımsız kuruluş, Amerika öncülüğündeki hava saldırılarında öldürülen IŞİD militanları arasında İngiliz asıllı üst düzey bir ismin de olduğunu açıkladı.

İngiltere Başbakanı David Cameron Emvazi’nin kesin olarak ölüp ölmediğini teyit etmese de, hava saldırılarındaki çabalarından dolayı Amerika’ya teşekkür etti.

Kuveyt doğumlu İngilitere vatandaşı Muhammed Emvazi’nin radikal İslamcı örgütlerle yolunun 2009’da Tanzanya’da kesiştiği düşünülüyor. O yıl İngiliz istihbarat örgütlerinin listesine alınan Emvazi’ye “muhbir” olma teklifi götürüldüğü, ancak gencin kabul etmediği bildiriliyor. 2013 yılında Suriye’ye giderek IŞİD’e katılan Emvazi, Batılı rehinelerin acımasız infaz videolarındaki militan olarak biliniyordu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG