Erişilebilirlik

Chavez'in Sağlık Durumu Venezüella'da Anayasa Tartışması Başlattı


Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in, yemin törenine gelecek hafta katılacak durumda olmadığı açıklandı.

Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, Chavez’in daha sonraki bir tarihte Anayasa Mahkemesi önünde yemin edebileceğini savundu.

Hugo Chavez’in yeni görevine başlaması için Perşembe günü Ulusal Meclis’te yemin etmesi planlanmıştı.

Devlet başkan yardımcısının son açıklaması, hükümetle muhalefet arasında yeni bir gerginlik yarattı. Muhalefet yemin töreninin ertelenemeyeceğini, yemin törenine katılmayacaksa Chavez’in istifa etmesi gerektiğini ve yeni seçimlerin ilan edilmesi gerektiğini savunuyor. Muhalefet ayrıca devlet başkanının sağlık durumu hakkında yeterli bilgi verilmemesinden de şikayetçi.

Venezüella anayasası devlet başkanının Ulusal Meclis önünde belirli bir tarihte yemin etmesi gerektiğini şart koşuyor. Ancak anayasa, Ulusal Meclis önünde belirlenen tarih içinde yemin edememesi durumunda devlet başkanına, Anayasa Mahkemesi önünde yemin etme hakkı tanıyor. Anayasa bunun için belirli bir tarih öngörmüyor.

Hugo Chavez geçen aydan bu yana Küba’da kanser tedavisi görüyor ve yetkililerden gelen son açıklamalara göre sağlık durumu şu ana kadar iyi seyretmedi. Devlet Başkanlığı seçimlerini Ekim ayında yeniden kazanan Chavez, en son 11 Aralık tarihinde halk önüne çıkmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG